Një tërmet me magnitudë 5 të shkallës rihter është regjistruar këtë të hënë pranë një ishulli grek. Sipas raportimeve, lëkundjet janë ndjerë në ishullin Lesvos. Tërmeti e kishte epiqendrën afro 43 km në perëndim-jugperëndim të ishullit me një thellësi lokale prej 10 km.

Lëkundjet e forta u pasuan nga pasgoditje në të njëjtën zonë, fillimisht në magnitudën 4.3 të shkallës Rihter, dhe më pas duke 4.8 dhe 4.9. Tërmeti i parë u regjistrua në orën 07:15 të mëngjesit të sotëm.