Sipas MeteoAlb, kushtet e motit në vendin tonë do të karakterizohen nga kthjellime dhe vranësira të herë pas hershme në zonat malore, por zona e ulët dhe kryesisht zona bregdetare mbeten me kthjellime. Parashikohet që edhe mesdita dhe pasditja vijojnë me kthjellime, ndërsa vranësira shfaqen në zonat veriore dhe lindore, por pa reshje.

Temperaturat e ajrit rriten lehtë gjatë mëngjesit dhe mesditës duke shënuar vlerat minimale dhe maksimale 9°C deri në 31°C. Era do fryjë mesatare me shpejtësi deri 35 km/h, nga drejtimi Veriperëndimor, ndërsa në det të hapur krijohet dallgëzim 3 ballë.