Ish-kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu është në rrugën e fitores në zgjedhjet e përgjithshme të vendit, thonë exit poll-et.

Parashikimet i japin bllokut të tij të krahut të djathtë një shumicë vendesh ndaj kundërshtarëve të tij të qendrës së majtë të udhëhequr nga kryeministri aktual Yair Lapid.

Një rezultat i tillë do të shënonte një rikthim dramatik për Netanyahun, i rrëzuar vitin e kaluar pas 12 vitesh në pushtet.

“Ne jemi afër një fitoreje të madhe,” u tha ai mbështetësve të ngazëllyer në Jerusalem.

Zgjedhjet u panë gjerësisht si një votë pro ose kundër kthimit të Netanyahut.

Sondazhet sugjerojnë se blloku i Netanyahut do të komandojë 61 ose 62 vende në Knesset (parlament) nga 120 vende. Rezultatet fillestare priten në orët në vijim.

Netanyahu, i shoqëruar nga gruaja e tij Sara, u shfaq në vendin e zgjedhjeve të partisë së tij Likud në orën 03:00 (01:00 GMT) me duartrokitje të forta.

“Ne kemi fituar një votë të madhe besimi nga populli i Izraelit,” u tha ai mbështetësve të tij brohoritës.

Meqenëse exit poll-et u shpallën disa orë më parë kur përfundoi votimi, dhoma kishte qenë një skenë festimi teksa njerëzit kërcenin lart e poshtë, valëvitnin flamuj dhe brohoritnin pseudonimin e Netanyahut, Bibi.

Një burrë i binte në mënyrë të përsëritur një “shofari”, ose borisë së dashit, një instrument ritual i përdorur nga disa hebrenj në kohë të një rëndësie të veçantë.

Megjithatë, në kampin e partisë së tij në Tel Aviv, kryeministri Lapid u tha mbështetësve të tij se “asgjë” nuk ishte vendosur ende dhe partia e tij e qendrës së majtë Yesh Atid do të presë për rezultatet përfundimtare.

Netanyahu, 73 vjeç, është një nga figurat politike më të diskutueshme të Izraelit, i urryer nga shumë persona, por i adhuruar nga mbështetësit bazë të Likud-it.

Ai është një mbështetës i vendosur i ndërtimit të vendbanimeve të Izraelit në Bregun Perëndimor, i pushtuar që nga lufta e Lindjes së Mesme të vitit 1967.

Vendbanimet atje konsiderohen të paligjshme sipas ligjit ndërkombëtar, megjithëse Izraeli e kundërshton këtë.

Ai kundërshton krijimin e një shteti palestinez në Bregun Perëndimor dhe Rripin e Gazës si një zgjidhje për konfliktin izraelito-palestinez, një formulë e mbështetur nga shumica e komunitetit ndërkombëtar, duke përfshirë administratën e Bidenit në SHBA.

Netanyahu është gjithashtu aktualisht në gjyq për ryshfet, mashtrim dhe shkelje të besimit, akuza që ai i mohon ashpër.

Sipas exit polls, Likud qëndron të jetë partia më e madhe, me 30-31 vende, duke komanduar një shumicë me mbështetjen e partive nacionaliste dhe fetare.

Yesh Atid, i cili udhëhoqi koalicionin që rrëzoi zotin Netanyahu në zgjedhjet e vitit të kaluar, parashikohet të fitojë 22-24 vende.

Aleati ultra-nacionalist i Likud-it Sionizmi Fetar duket se ka fituar 14 vende, gjë që do ta bënte atë partinë e tretë më të madhe.

Udhëheqësit e saj kanë fituar famë për përdorimin e retorikës anti-arabe dhe përkrahjen e dëbimit të politikanëve ose civilëve “të pabesë”.

Nëse sondazhet konfirmohen, kjo do të shmangë mundësinë e zgjedhjeve të gjashta në vetëm katër vjet pasi analistët parashikuan bllokim.

Do të shënonte një kthesë të jashtëzakonshme për Netanyahun, e ardhmja politike e të cilit u shkrua gjerësisht pasi Lapid formoi një aleancë të pamundur të partive ideologjikisht të ndryshme për të marrë pushtetin në qershor 2021, me synimin bashkues për ta bërë të pamundur që Netanyahu të formonte një qeveri.

Në atë kohë, Netanyahu u zotua ta rrëzonte atë sa më shpejt që të ishte e mundur dhe një vit më vonë qeveria e koalicionit arriti në përfundimin se nuk mund të mbijetonte dhe u rrëzua pasi dorëheqjet nënkuptonin se nuk kishte më shumicë.