u3_Fq2

Eshte kjo nje pergjigje ne radhe te pare ndaj njerzeve mosbesues,radikalve islamik,apo dhe komshinjve tane ,qe kercenojne s a her qe eshte mundur ,Shqiperine dhe Kosoven,duke e perfshire sa te jet e mundur ne rradhen dhe anen e armiqve te lirise ,besimit ,dhe duke mohuar diversitetin fetar ,pra ne anen e radikalve islamik,kete duke e mbeshtetur m e propagande te gjithllojshme sa her qe ndonje mjeran nga Shqiperia dhe Kosova kan shkuar per te luftuar ne Siri dhe gjetke,mediat sllave gjithmone kane nxituar per te na etiketuar si perkrahes te xhihadit apo te tjera krahasime qe dine vetem ata te bejn

Por Shqiperia sic eshte shprehur dhe Xhon FKenedy,ku thote qe pergjigjja ndaj njerzve intolerante esht diversiteti,ai diversitet I frymzuar nga liria jone fetare

Pergjigje te bukur I dha Shqiperia ne perkrahjen qe beri ne mitingun e solidaritetit per rrevisten Charlie Hebdo ,e cila u pershendet dhe me nje karrikature e cila u dedikohej kater perfaqesuesve te besimeve fetare qe moren pjese ne ecjen e unitetit ne Paris

Ky ne fakt eshte dedikim i unitetit te popullit tone me kulturen ,me perendimin dhe me Bashkimin Europian ku ne me te drejt synojm te futemi

Se pari revista I kujtoj gjith botes menyren se si mund te bashkpunojn fete ne cdo vend

Se dyti te gjith jemi vllezer ,dhe te gjith I lutemi te njetit zot,pavarsisht menyre se faljes dhe te lutjes

Se treti iu dha pergjigje gjith radikalve perendimor ku Shqiperin e quajn vend islamik ,dhe te prapambetur

Se katerti treguan unitet ne ditet e veshtira ,dhe unitet te tille vetem vellezrit e vegjel ben per vellezrit e medhenj Parisien dhe francez si djep ikultures dhe qyteterimit

Une isha shum I gezuar per fjalen qe tha ambasadori Amerikan ne Tirane Donald Lu,dhe te gjithe shqiptaret ishin te nje mendje me te ,per besimin dhe vellazerine qe ka treguar dhe po tregon Depertameti Amerikan I Shtetit Presidenti I rradhes Obama ,per Shqiperine te cilen e quajten shoqeri te emancipuar dhe te lire qe sic ka then Tomas Xheferson Liria e besimit eshte e patjetersushmja,dhe me e shtrenjta e te gjithe drejtave te njeriut Pra shoqeria shqiptare, me kete liri fetare ka treguar qe eshte shoqerie e sukseshme dhe perendimore dhe themelues te krishterimit dhe qyterimit

Gje qe e kemi treguar perkrah shteteve te bashkuara ne Irak dhe ne Afganistan ,dhe tani n e luften kunder Isis ,pra kemi treguar vlera te forta Euro atlantike,dhe te palekundura ndaj Usa,dhe shteteve partnere te Natos

Edhe tani prioritet qe tha ambasadori shqiptaret duhet ti permbushim me sukses,sic zhvillimi I metejshem I reformave per te hyre neBE,forcimi imetejshem I instuticiove demokratike

Si dhe forcimi dhe modernizimi I metejshem I ushtrise shqiptare ,per ta bere ate nje nder ushtrite me te forta te Natos ne rajon ,per te luftuar terrorizmin dhe intolerance fetare,sidomos per xhihadistet e kthyer ,si dhe per te permisuar trajnimet dhe per te luftuar korrupsionin,mundesine e nje buxheti per nje mbrojtje te qendrushme dhe ne rritje,ne perputhje me samitin e Uellsit te Natos

Gjithashtu Shqiptaret duhet te bjen dialog mes pozites dhe opzites , dhe zbatim te marrveshjes se24 dhjetorit ,dhe per pune e perbashket qe shqiptaret kerkojne,per integrim dhe per mireqenje dhe begati larg konflikteve partiake dhe ecjen e shpejt ne drejtim euroatlantik

Pra eshte fakt qe Shba po e kthejne prap vemndejen ndaj shqiperise dhe shqiptareve ne kete mori ngjarjesh te errta dhe konfliktesh jo vetem fetare, ata po na rivlersojn dhe po na rradhitin ne vendin me te pare ne rajon,dhe se kjo esht nje fat I madh qe t e mbeshtetesh nga nje superfuqi boterore kampione e lirise dhe barazise dhe miqesise rreale me shqiptaret ,te cilet vertet do te jen mirnjohes gjithmon ketije miku te madh dhe te fuqishem sic esht Shba

Prandaj qe ne ti arrijme keto synime duhet ,se pari te sigurojm rendin, qetesin mbeshtetjen rreciproke me Shba-te,se dyti lufte kunder korrupsionit dhe menyrave te tjera t e penetrimit te mafjes dhe te inkriminuarve ne shtet,se treti intiligjenca jone Shish ,te ndihmoje pa ekiuvoke ne gjetjen dhe ndalimin e shkuarjes se gjoja luftetarve shqiptar ne xhihad ,nje marrzi kolektive dhe trushperlarje ,qe behet nga armiqte Shqiperise dhe dhe Shba-ve,dhe se katerti duhet lufte ndaj krimit te organizuar plage e cila eshte dhe per vendet me te zhvilluara te rajonit

Te gjitha keto s e bashku bejne nje Shqiperi te forte dhe Evropiane,ne miqesi te perjetshme me Shba-te

Kjo duhet te jete rruga e zhvillimit e te gjitha fushave ,shkences ,mbrojtjes ,teknikes ,infrastrukures dhe emancimimit t e metejshem rreligjoz jo vete ne Shqiperi por dhe n e

Kosove, dhe tek shqiptaret e ish rrepublikes Maqedonise e kudo qe ka shqiptar,te gjith duhet ta dine dhe te mos harrojne cfar Amerika ka ber per ne Cfar Nato beri per Kosoven,dhe cfar eshte e gatshme te bejne per ne ne rast rreziku ….Shqiptar kudo qe jeni mos harroni feja e shqiptarit eshte Shqiptaria dhe se pervec zotit ne qiell ,per ne Amerika eshte zot ne toke