Një viktimë dhe pesë raste të reja me Covid-19 janë shënuar në 24 orët e fundit në Shqipëri.

Lajmi është konfirmuar nga Ministria e Shëndetësisë, e cila theksoi se janë kryer 2103 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 5 qytetarë.

Sipas saj, rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 3 raste në Shkodër, 2 raste në Tiranë.

Po ashtu, po marrin trajtim spitalor 24 pacientë, nga të cilët 6 pacientë janë në terapi intensive.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor betejën me COVID19 nuk e ka fituar 1 qytetare, 63 vjeç nga Saranda.

Gjithashtu, në 24 orët e fundit janë shëruar 38 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 129,702 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (7 Qershor 2021)

Raste të reja ditore        5
Të shëruar në 24 orë      38
Të shtruar në spitale      24
Humbje jete në 24 orë   1
Testime ditore                2103

Testime totale             740,575
Raste pozitive             132,384
Raste të shëruara        129,702
Raste Aktive                  230
Humbje jete                  2,452

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë         60
Shkodër       54
Berat             33
Korçë            25
Lezhë           20
Elbasan        14
Vlorë              7
Gjirokastër   6
Durrës          4
Kukës           3
Fier                2
Dibër          2