Goli në gjysmë kthesë i Olivier Giroud vlejti tre pikë për Milan, në ndeshjen kundër Spezia. Shpëtimtar i kuqezinjve, por sulmuesi francez do të humbasë ndeshjen kundër Cremonese. Pas golit të shënuar, Giroud u ndëshkua me karton të kuq për shkak të heqjes së fanellës gjatë festimit: “Jam i inatosur sepse harrova që e kisha një të verdhë. Tani jam i tërbuar, do të më kalojë. Në kokën time jam ende një fëmijë (qesh, ed) që e do futbollin dhe adrenalinën që të jep. Goli? Jeta ime është në zonën e penalltisë, i bukur edhe asisti i Tonalit”.

Ndeshjet në San Siro kundër Spezias duken të magjepsura: “Po mendoja që kjo ndeshje më kujtoi atë të vitit të kaluar por këtë herë fituam”. Giroud i referohet rastit kur arbitri Serra nuk lejoi avantazhin duke anuluar golin e 2-2 të Messias. “Ka një shpirt të madh skuadre – vazhdoi francezi -, ne fituam duke besuar deri në fund. Këto tre pikë janë të rëndësishme”.

 

Për momentin që po kalon: “Nuk e di nëse ai është më i miri im ndonjëherë, por ndonjëherë e gjen veten në vendin e duhur në kohën e duhur. Unë gjithmonë përpiqem të ruaj besimin dhe të bëj më shumë në stërvitje. Deri kur do të luaj? Nuk e di, derisa trupi im nuk do të thotë mjaft”, tha sulmuesi për Sky.