Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka reaguar në lidhje me ndarjen nga jeta të ish-presidentit Bujar Nishani. Blinken vlerëson kontributin e Nishani në forcimin e marrëdhënieve mes SHBA dhe Shqipërisë.

Nishani u shua në një spital në Gjermani, ku ishte dërguar para një muaji, pas rëndimit të gjendjes shëndetësore. Më herët ai u shtrua në Sanatorium por gjendja e rëndë e mushkërive i detyroi familjarët për ta nxjerrë jashtë vendit.