Duke kërkuar të fshijë kujtimet e zymta të Rusi 2018, Gjermania nis fushatën e saj të Grupit E të Kupës së Botës 2022 kundër Japonisë. Në stadiumin Khalifa International, Die Mannschaft do të mudohet të harrojë eliminimin nga faza e grupeve katër vjet më parë. Japonia ndërkohë ishte në prag të befasisë kundër Belgjikës në 1/8, përpara se të eliminohej.

GJERMANIA

Mallkimi i kampionëve në fuqi ishte i gjallë për Gjermaninë në Kupën e Botës 2018. Skuadra e udhëhequr atëherë nga Joachim Loew e pa mbrojtjen e kurorës së 20140-ës të përfundonte në pengesën e parë. Pastaj erdhi edhe eliminimi në 1/8 nga Anglia në kampionatin evropian. Humbja në Wembley shënoi fundin e qëndrimit të Loew në pankinën e nxehtë të Mannschaft. Hansi Flick nisi një aventurë të re me ekipin kombëtar, i cili mund të jetë disi nën radar, me Argjentinën e Brazilin favoritë kryesorë. Nga ana tjetër, një rekord i pakuptimtë prej vetëm dy fitoresh nga tetë ndeshjet e tyre të fundit nuk ka shërbyer për të rritur besimin gjerman. Die Mannschaft përfundoi i treti në grupin e tyre të Ligës së Kombeve me Italinë, Anglinë dhe Hungarinë përpara se të mundte Omanin 1-0 në një ndeshje miqësore.

Me katër herë fituesen e botërorit, Italinë, jashtë, Gjermania mund të barazojë rekordin e gjatë të Brazilit. Selecao ka pesë kurora të Kupës së Botës dhe Panzerat duhet të shkojnë deri në fund në Katar. Por lundrimi në një grup me Japoninë, Kosta Rikën dhe Spanjën nuk do të jetë një shëtitje në park. Pas Katarit organizator, Gjermania ishte skuadra e parë që u kualifikua në finalet e Kupës së Botës dhe vetëm një humbje 1-0 nga Meksika në 2018-ën shënoi herën e parë që nga viti 1986 që ata nuk fitonin në ndeshjen hapëse.

JAPONIA

Goli i mrekullueshëm i Takashi Inui që kaloi Japoninë 2-0 kundër Belgjikës, u duk se do të vuloste një kalim të papritur në tetë të fundit të Kupës së Botës 2018. Samurai Blue, megjithatë, përfundimisht u dorëzuan pas tre golave të Djajve të Kuq. Belgjika i dha fund kështu shpresave të tyre për një paraqitje në çerekfinale për herë të parë në histori. Japonia e kishte bërë zakon të dilte në fazën e grupeve përpara se të arrinte në 1/8 në gjashtë turne që nga viti 1998. Por këtë herë nuk mjafton për djemtë e Hajime Moriyasu, që u kualifikuan me 15 fitore nga 18 dhe një rekord prej 58 golash. Skuadra e Moriyasu vjen nga humbja 2-1 me Kanadanë në miqësoren e tyre të nxehjes. Për më tepër, Japonia ka fituar vetëm pesë nga 21 ndeshjet në finalet e Kupës së Botës.

Suksesi i fundit i Japonisë në Kupën e Botës erdhi në ndeshjen hapëse të turneut 2018, 2-1 ndaj Kolumbisë. Skuadra e Moriyasu tani përpiqet të ndjekë gjurmët e fqinjëve të afërt Koresë së Jugut, që mundi Gjermaninë në turneun e Rusisë katër vjet më parë. Gjermania dhe Japonia nuk kanë ndeshur kurrë më parë në një ndeshje konkurruese, por nuk është e papritur që katër herë kampionët e Botës janë të pamposhtur në të dyja takimet e tyre të mëparshme. Gjermanët kanë fituar një miqësore të 2004 3-0, pastaj një barazim 2-2 në një tjetër ndeshje ekzibicioni dy vjet më vonë.

FORMACIONET

Formacioni i mundshëm i Gjermanisë:

Neuer; Kehrer, Sule, Rudiger, Raum; Kimmich, Gundogan; Hofmann, Musiala, Gnabry; Muller

Formacioni i mundshëm i Japonisë:

Gonda; Sakai, Tomiyasu, Yoshida, Nagatomo; Morita, Endo, Kamada; Ito, Asano, Minamino