Numri i të infektuarve me koronavirus në kontinentin e Afrikës ka arritur në 3.701.290.  Sipas faqes së internetit “Worldometer”, bilanci i të vdekurve nga covidi në Afrikë ka shkuar në 95.648. Ndërkaq, deri më tani janë shëruar 3.220.115 persona.

Numri i më i madh i rasteve është regjistruar në Afrikën e Jugut, Marok, Tunizi, Egjipt dhe Etiopi.