Juventus ka humbur vetëm një nga nëntë ndeshjet e tij të fundit kundër Interit në të gjitha garat (6F, 2B), një humbje që erdhi muajin e kaluar (0-2 në Serie A). Pas suksesit të ndeshjes së parë, Juventus mund të fitojë dy ndeshje radhazi të Kupës së Italisë kundër Inter për herë të parë që nga viti 1992, në çerekfinalet e turneut.

Suksesi i fundit i Interit në shtëpinë e Juventus daton në nëntor 2012 në kampionat (3-1 me dygolësh të Militos dhe një gol nga Palacio): që atëherë gjashtë suksese të Juventusit dhe dy barazime në Stadium.
Në të tetë rastet në të cilat Juventusi ka fituar ndeshjen e parë të gjysmëfinales së Kupës së Italisë, ka kaluar më pas raundin: dy herë më parë ka ndodhur kundër Interit, në 1983 dhe në 2016 (kur arritën në finale pas penalltive). Interi nuk ka arritur në aktin e fundit të Kupës së Italisë në asnjë nga tetë rastet në të cilat kanë gjetur humbjen në ndeshjen e parë të gjysmëfinales së turneut – finalja e fundit e luajtur nga zikaltrit daton në viti 2011, kur ata ngritën trofeun me sukses në Palermo.

Humbja e fundit e Juventusit në shtëpi në Kupën e Italisë daton në mars 2015 (1-2 kundër Fiorentina), pikërisht në një gjysmëfinale – 12 fitore dhe një barazim për bardhezinjtë që atëherë në Stadium.
Interi ka humbur gjashtë nga nëntë ndeshjet e fundit të luajtura jashtë në Kupën e Italisë (2F, 1B), duke mbajtur të paprekur portën vetëm një herë (2-0 v Napoli në janar 2016). Ndër ekipet që ende garojnë në këtë Kupë Italie, Inter (56.3%) dhe Juventus (55.8%) janë të dy që kanë regjistruar zotërimin e topit mesatar më të lartë që nga 1/8 e turneut.

Cristiano Ronaldo ka shënuar katër gola në nëntë sfida kundër Interit në karrierën e tij, megjithatë asnjë prej tyre nuk është realizuar në Stadium: tre në Meazza mes Serie A dhe Kupës sëItalisë dhe një në Old Trafford me United në Ligën e Kampionëve. Që nga ardhja e tij tek Inter, Romelu Lukaku nuk ka gjetur gol dhe as ka dhënë asist në tre ndeshje kundër Juventusit në të gjitha garat: ai gjithmonë ka marrë pjesë në të paktën një gol kundër të gjitha skuadrave me të cilat është përballur të paktën katër here, që kur ka veshur fanellën zikaltër.