Ylli i Anglisë, Raheem Sterling është përballur me një situatë mjaft të vështirë.


Gareth Southgate ka konfirmuar se Raheem Sterling është larguar nga skuadra e Anglisë për Kupën e Botës pas një bastisje të armatosur të raportuar në shtëpinë e familjes së sulmuesit.

 

Në shtëpinë e anglezit ka qenë partnerja e tij me fëmijët e vegjël në momentin kur hajdutet janë futur brenda.

 

Sterling, i cili nisi dy ndeshjet e para të Anglisë në Katar, mungoi në skuadrën për fitoren e 16-të të fundit ndaj Senegalit.

Siç raportohet nga ‘BBC Sport’, 27-vjeçari ka udhëtuar për në Londër pas ngjarjes së ndodhur, transmeton lajmi.net.

I pyetur nëse Sterling do të kthehet në Kupën e Botës në Katar, Southgate i tha ‘ITV Sport’ pas fitores së Senegalit: “Duhet të presim dhe të shohim. Për momentin, qartësisht prioritet është që ai të jetë pranë familjes. Ne do ta mbështesim atë dhe do ta lëmë atë të ketë aq kohë sa i nevojitet. Ai shkon në shtëpi. Për momentin është një situatë me të cilën ai ka nevojë për kohë me familjen për t’u përballur dhe nuk dua ta vë nën presion me këtë. Ndonjëherë futbolli nuk është gjëja më e rëndësishme dhe familja duhet të jetë e para”.

 

Anglia fillimisht lëshoi një deklaratë përpara fillimit të ndeshjes kundër Senegalit duke konfirmuar se Sterling ishte tërhequr nga skuadra. “Raheem Sterling nuk është i disponueshëm për t’u përzgjedhur për #ThreeLions sonte pasi ai po merret me një çështje familjare,” thuhej në deklaratë.