Presidenti rus, Vladimir Putin, tha se sanksionet e vendosura nga Perëndimi janë të ngjashme me shpalljen e luftës, raporton Reuters.

Ai tha se Moska duhet të mbrojë popullsinë rusishtfolëse në lindje të Ukrainës, si edhe interesat e veta. Ai përsëriti edhe një herë deklaratat se Ukraina duhej demilitarizuar dhe denazifikuar.

Gjithashtu, Putin tha se nuk kishte ndërmend të shpallte ligjin e luftës në Rusi.