Ish-kryeministri rus, Mikhail Kasyanov, tha se besimi i Vladimir Putin në luftën në Ukrainë është tronditur.

Në një intervistë me gjermanen “Deutsche Welle” nga një vend i pazbuluar në Evropë, ai tha se presidenti rus mund të jetë mashtruar nga gjeneralët e tij për gjendjen e luftës. Kasyanov shërbeu si kryeministri i parë i Putin-it nga viti 2000 deri në 2004 përpara se të shkarkohej, dhe vazhdoi të formonte një parti opozitare dhe të kandidonte për president në vitin 2008.

Ai u bë një kundërshtar i zëshëm dhe tani jeton në mërgim.

Sipas tij, Putin nuk po fliste nga një pozicion i fortë dhe madje dukej “pak nervoz” gjatë një fjalimi në paradën ushtarake që mbajti për të përkujtuar “Ditën e Fitores”, fundin e Luftës së Dytë Botërore më 9 maj.

Në fjalimin, Putin-i dyfishoi luftën, duke pretenduar në mënyrë të rreme se Ukraina mund të kishte armë bërthamore dhe se vendi po udhëhiqet nga neo-nazistët.

Presidenti rus tha se pushtimi ishte “vendimi i vetëm i duhur”, duke pretenduar se Perëndimi po planifikonte të pushtonte Rusinë.

“Reagimi i tij dhe fjalimi i tij ishte absolutisht i dobët”, tha Kasyanov, duke shtuar se Putin “tashmë kishte filluar të kuptonte se po e humbiste këtë luftë”.

Kasyanov mbështeti teorinë që shumë analistë mbajnë rreth asaj se si rrethi i brendshëm i Putin-it i ka fshehur informacionet ose nuk i ka ofruar atij një pamje të plotë të gjendjes së luftës, nga frika e dhënies së lajmeve të këqija.

“Unë jam i sigurt se ai u mashtrua”, tha Kasyanov, duke shtuar se Putin-i “besonte se ushtria e tij ishte në një formë të shkëlqyer” dhe se pushtimi do të merrte shumë pak kohë, përcjell Albanian Post.

E gjitha vjen disa javë pasi Rusia u tërhoq nga Kievi dhe rifokusoi energjinë e saj në pjesën lindore të vendit.

Me Rusinë që po përjeton disa disfata në fushën e betejës, Kasyanov paralajmëroi se Putin-i mund të shikojë ta shtyjë konfliktin në një fazë të re.

“Tani ne po vijmë në një fazë tjetër – kjo garë e rivalitetit, e potencialeve ekonomike e ushtarake”, tha ai, duke vënë në dukje se vendimi i vendeve perëndimore për të dërguar armë të rënda në Ukrainë do t’i japë Kievit “një avantazh vendimtar” në të ardhmen.