Së fundmi është bërë virale një video ku Jada Pinkett Smith shihet  duke qeshur pasi Will goditi Chris Rock në fytyrë në Oscars 2022.

Një përdorues i TikTok ndau një video që tregonte bashkë-prezantuesin e “Red Table Talk”  ndërsa Smith u kthye në vendin e tij dhe   Rock tha: “Uau, Will Smith sapo më goditi”.

Kur aktori filloi të bërtiste, “Mbaje emrin e gruas sime nga goja jote e ndyrë”, Pinkett nuk reagoi por më pas qeshi kur komediani iu referua incidentit si “nata më e madhe në historinë e televizionit”.Will i cili fitoi cmimin si aktori më i mirë për rolin e tij në “King Richard”, kërkoi falje publike të hënën për aktin e tij të dhunës ndaj Rock.

“Do të doja të të kërkoja falje publike, Chris”, shkroi ainë deklaratën e tij. “Gabova. Jam i turpëruar dhe veprimet e mia nuk ishin tregues i mashkullit që dua të jem. Nuk ka vend për dhunë në një botë dashurie dhe mirësie.”

Ndërkohë, akademia ka dënuar veprimet e aktorit  dhe ka nisur një shqyrtim zyrtar të incidentit për të përcaktuar pasojat për shkeljen e kodit të sjelljes. Organizata tha të mërkurën se i kërkoi Smith të largohej nga Oscars pas shuplakës, por ai refuzoi.Akademia gjithashtu i kërkoi falje komedianit, duke thënë: “Z. Rock, ju kërkojmë falje për atë që keni përjetuar në skenën tonë dhe ju falënderojmë për qëndrueshmërinë tuaj në atë moment. Ne gjithashtu kërkojmë falje për të nominuarit, të ftuarit dhe shikuesit tanë për atë që ndodhi gjatë asaj që duhej të ishte një ngjarje festive.”/Lapsi.al