Intrigë merkato situate e Neymar në shtëpinë e Paris Saint-Germain. Ditët e fundit u përhap lajmi për tentativën e parisienëve për t’ia ofruar brazilianin Manchester United, një shenjë se O’Ney nuk konsiderohet më i paprekshëm në projekt dhe, në të vërtetë, në Francë ka nga ata që shtyjnë fort për të hequr dorë nga sulmuesi. Tani, megjithatë, sipas asaj që shkruan RMC, situate është përmbysur: është vetë lojtari, i irrituar nga fjalët e fundit të Al-Khelaifi, që shikon përreth në kërkim të një ekipi të ri.

Nëse është e vërtetë që presidenti i PSG-së nuk e ka përmendur asnjëherë emrin e Neymar, përgjigja ‘e inkriminuar’ ka ardhur pikërisht në një pyetje të gazetarit të Le Parisien për brazilianin: “Ne presim që të gjithë të bëjnë më shumë, viti i kaluar nuk ishte i mjaftueshëm dhe duhet të jemi të përulur dhe të përqendruar për të shmangur dëmtimet ose pezullimet”. Një diskutim që nuk u pëlqye nga lojtari dhe stafi i tij që u ndjenë të futur në lojë, ndonëse tërthorazi.

Neymar kishte përsëritur dëshirën e tij për të qëndruar, jo më shumë se një muaj më parë, edhe sepse nuk do të dëshironte të ndryshonte ajër në vitin e Kupës së Botës. Por tani ai nuk ndihet më i dashur si në të kaluarën, nga klubi dhe nga vetë tifozët dhe fishkëllimat e marra nga Parc des Princes ende dhembin. Nga ana tjetër, kush mund të përballonte sot dikë si Neymar, i cili u pagua 222 milionë euro pesë vjet më parë dhe që fiton rreth 50 milionë euro bruto në vit? RMC gjithashtu cilëson Manchester United (në rast të lamtumirës së Ronaldos), Chelsean (i cili po lë Lukakun të largohet dhe vendos Ziyech dhe Ëerner në listën e transferimeve) dhe Barcelona (që mendon për Leëandoëskin). Në fund të fundit, qëndrimi në PSG është skenari më i mundshëm, i pëlqen apo jo Al Khelaifit.