John Legend, Jamie Lee Curtis dhe shumë personazhe po flasin për postimet e Kanye West në mediat sociale.

Në një postim të fshirë në Twitter, reperi ” shkroi :” Unë jam pak i përgjumur sonte, por kur zgjohem do të kërcënoj 3 HEBRE Gjëja qesharake është se unë në fakt nuk mund të jem antisemit sepse zezakët janë në të vërtetë hebrenj,” vazhdoi ai. West, postoi gjithashtu pamje të mesazheve mes tij dhe Diddy, në të cilat shkroi: “Unë do të përdor ty si shembull  për t’i treguar popullit hebre që të tha të më telefonoshse askush nuk mund të më kërcënojë apo të ndikojë”.

Legend reagoi ndaj postimeve duke thënë  e si një i ashtuquajtur “mendimtar i lirë, i pavarur” si West mund të “ulej në të njëjtin anti errësirë ​​dhe antisemitizëm”

Curtis, nga ana e saj, shkroi në Twitter: “Dita më e shenjtë në Judaizëm [Yom Kippur] ishte javën e kaluar. Fjalët kanë rëndësi. Një kërcënim për popullin hebre përfundoi një herë në një gjenocid. Fjalët e tua lëndojnë dhe nxisin dhunë,” vazhdoi aktorja. “Ti je baba. Te lutem ndal.”

Sarah Silverman iu bashkua dënimit të postimit të reperit, duke shkruar: “Kanye kërcënoi hebrenjtë dje në Twitter. Pse kryesisht vetëm hebrenjtë flasin kundër urrejtjes hebreje? “. Maria Shriver gjithashtu foli, duke u kërkuar ndjekësve të saj që “të mos dëgjojnë” fjalët e West.

Deklaratat e artistit erdhën pas reagimit që ai hasi për veshjen e një bluze “White Lives Matter” në shfaqjen e tij të modës në Paris./Lapsi.al