Situata epidemiologjike në Kosovë është përmirësuar ndjeshëm ditët e fundit. Në njoftimin e fundit të Instituti të Shëndetit Publik njoftohet se gjatë 24 orëve të fundit  janë konfirmuar 49 raste të reja me koronavirus nga 1.835 testime të kryera për të dyshuar si të prekur. Sipas të dhënave nga IKShPK-së në orët e fundit dy qytetarë e kanë humbur betejën me virusin.

Numri total i rasteve pozitive është 106.803 raste nga 563.472 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2.220 raste të vdekjes.