Në mikrofonat e El Chiringuito TV, Florentino Perez tregon për herë të parë të vërtetën mbi Kylian Mbappé, i cili mbeti te PSG pavarësisht interesimit të gjatë të merengues. “Mbappé ëndërronte të luante për Real Madrid. Ne donim ta sillnim gushtin e kaluar dhe ata nuk donin ta shisnin, ai vazhdonte të thoshte se donte të luante për Real Madrid – shpjegoi presidenti i Blancos -. Gjithçka ndryshoi në 15 ditë: nga njëra anë presioni politik, nga tjera ajo ekonomike. Kylian është shumë i ri, nëse e telefonon President i Republikës, një djalë i ri mbetet i goditur, edhe pse nuk ka kuptim të talefonojë Presidenti i Francës…”.

Numri 1 i Realit zbulon mesazhin që i kishte dërguar fenomenin francez. “Ai më dërgoi një mesazh. Dukej që nuk ishte lojtari që dëshironim. Nuk ndihem i tradhtuar – shtoi ai -. Asnjë lojtar në histori nuk është më i madh se Real Madrid dhe kjo nuk do të ndryshojë. Ne nuk kemi nënshkruar asnjë parakontratë sepse nuk është e mundur. Ne nuk na lejohet ta bëjmë këtë.”

Mbappé është i lidhur me PSG-në për tre vitet e ardhshme, por dyert e Realit mbeten të hapura: “Dyer të mbyllura për të ardhmen? Asnjëherë nuk kam thënë se ka mbaruar përgjithmonë. Ndoshta pas tre vjetësh gjërat mund të ndryshojnë …”.