Sipas MeteoAlb masat ajrore verior që kanë depërtuar drejt jugut të kontinentit do të diktojnë mot me kthjellime dhe vranësira, por të ftohtë gjatë paradites.

Mesdita sjellë reshje dëbore në pjesën më të madhe të zonës malore ndërsa reshje të pakta shiu do ketë pjesa tjetër e vendit. Parashikohet që edhe mbrëmja të mbetet në të njëjtat kushte atmosferike. Temperaturat e ajrit ulen më 3 gradë në mëngjes, por rënie të lehtë sjellë mesdita duke luhatur vlerat ditore nga -5°C deri në 10°C.