Shqipëria do të jetë në ndikimin e presionit të lartë atmosferik i vendosur mbi gadishullin e Ballkanit, duke sjellë mot të kthjellët dhe të nxehtë gjatë paradites. Orët e pasdites, sjellin grumbullim te vranësirave duke rrezikuar shira kovektive, më të mundshme në zonat Lindore.

Parashikohet që orët e vona të natës të ri-sjellin sërish kthjellimet në të gjithë territorin. Temperaturat e ajrit do të pësojnë një rënie të lehtë në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 9°C deri në 29°C.