Sipas MeteoAlb paraditja dhe mbrëmja do të paraqiten në ndikimin e kthjellimeve dhe vranësirave të herë pas hershme. Por mesdita dhe pasditja sërish sjellin shtim të vranësirave dhe reshje në zonat lindore. Parashikohet që në zonat malore të kemi reshje të pakta dhe të izoluara breshëri. Moti do të përmirësohet gjatë orëve të vona të pasdites.

Temperaturat e ajrit rriten në vlerat minimale dhe maksimale duke u luhatur nga 8°C mëngjesi në zonat malore deri në 26°C mesdita në zonat e ulëta.