Sipas MeteoAlb: Mëngjesi i ditës së hënë mbetet me vranësira dhe reshje  shiu në pjesën më të madhe të vendit ndersa reshje dëbore do ketë vetëm në skajin veriore-verilindor. Por duke ju afruar mesditës kushtet e motit përmirësohen dukshëm duke bërë kthjellimet dhe vranësirat kalimtare të jenë mbizotëruese.

Temperaturat e ajrit rriten në mëngjes dhe mesditë duke luhatur vlerat ditore nga -1°C në 13°C. Era do fryjë mesatare me shpejtësi deri 35 km/h nga drejtimi Jugor duke krijuar në det dallgëzim 3 ballë.