Shqipëria mbizotërohet nga motit i kthjellët dhe vranësira të lehta e kalimtare gjate orëve të paradites por pjesa e dytë e ditës do të sjelle vranësira disi më të dendura ku më të theksuara do të jenë në zonat malore përgjatë kufirit Lindor, duke rrezikuar shira të izoluar në ekstremin Jugor-Juglindor.

Parashikohet që orët e mbrëmjes të sjellin përmirësim të dukshëm të motit duke ri- kthyer kthjellimet në të gjithë territorin e vendit. Temperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes por konstante vijojnë temperaturat e mesditës duke luhatur vlerat ditore nga 11°C deri në 32°C.