Sipas meteoalb: Vijojne zonat Jugore në dominimin e kthjellimeve dhe vranësira të lehta. Por zonat Qëndrore dhe Veriore do kenë vranësira më të dukshme duke bërë që herë pas here të sjellin reshje të pakta në këto zona.

Pas mesditës moti përmirësohet dukshëm në të gjithë vendin duke rikthyer kthjellimet në të gjithë Shqipërinë. Temperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 6°C deri në 26°C.