Sipas MeteoAlb: Mbetemi edhe ditën e premte në ndikimin e masave ajrore të qëndrueshme duke kushtëzuar kthjellime dhe vranësira të herë pas hershme në të gjithë territorin shqiptar. Por pas mesditës vranësirat spostohen drejt zonave malore duke lënë bregdetin me kthjellime.

Temperaturat e ajrit rriten me 2 gradë në vlerat minimale por rriten lehtë në vlerat maksimale duke bërë që ekstremet ditore të luhaten nga 2°C deri në 17°C.