Opozitari serb, Nenad Rashiç emërohet ministër në Qeverinë e Kosovës

1 Dec 2022
Kryetari i Partisë Demokratike Progresive me seli në Graçanicë, Nenad Rashiç, ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë, se është emëruar në pozitën e ministrit për Komunitete dhe Kthim në Qeverinë e Kosovës.

Vendimin e ka konfirmuar edhe Qeveria e Kosovës, përmes një komunikate për media.

Kjo pozitë deri në fillim të nëntorit mbahej nga Goran Rakiç, i cili ka dhënë dorëheqje për shkak të vendimit të Qeverisë së Kosovës për të riregjistruar targat ilegale serbe në veri të Kosovës.

Për të njëjtën arsye, dorëheqje nga institucionet e Kosovës kanë dhënë edhe zyrtarë tjerë serbë nga veriu.

Viteve të fundit Rashiç ka vepruar si politikan opozitar serb në Kosovë.
Para formimit të Listës Serbe më 2013, partisë më të madhe të serbëve në Kosovë – ai ka qenë deputet i Kuvendit të Kosovës dhe pjesë e Qeverisë.

Më 2020, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti e pati emëruar Rashiçin si drejtor të Zyrës për Komunitete, mirëpo ai ka dhënë dorëheqje pas ngritjes së aktakuzës ndaj tij nga Prokuroria Speciale.

Ndërkohë, Gjykata Themelore në Prishtinë e ka liruar atë nga aktakuza për “keqpërdorimin e pozitës dhe autoritetit zyrtar”.

tags

Dëmet nga vërshimet, Mozzik ofron shumën e madhe për ndihma

Furnizoi Ukrainën me tanke Leopard, Rusia ‘hakmerret’ ndaj Gjermanisë

‘Shpresoj që ai të vijë këtu’, shoku i Lewandowskit flet për përfundimin e karrierës së yllit polak në MLS

Horoskopi ditor, 27 janar 2023

“Java më e vështirë që kur jam te Tirana”: Shehi tregon dilemat dhe ankthin e krijuar nga situatat jashtë fushës