Dhjetëra persona janë arrestuar ndërsa kanë shpërthyer protestat në të gjithë Rusinë në mbështetje të politikanit të burgosur të opozitës Alexei Navalny.

Policia ka ndërhyre me dorcë për të shpërndarë protestuesit në rajonin lindor Khabarovsk. Autorittet kanë paralajëmruar ashpër që qytetarët të qëndrojnë në shtëpi. Disa nga bashkëpunëtorët e ngushtë të Navalny, duke përfshirë një zëdhënëse dhe një nga avokatët e tij, u arrestuan gjatë protestave të së shtunës.

Navalny është kritiku më i madh i udhëheqësit rus Vladimir Putin. Mbështetësit e tij bënë thirrje mediat sociale me thirrje për të tubuar në protestat që priten më vonë në deri në 60 qytete ruse. Ai u arrestua të dielën e kaluar pasi ai fluturoi përsëri në Moskë nga Berlini, ku ishte duke u rikuperuar nga një helmin i shkaktuar nga një agjent nervor në Rusi gushtin e kaluar.