Moti pritet të nis me kthjellime dhe vranësira kalimtare më tepër të theksuara përgjatë relieveve malore. Prej orëve të pasdites, parashikohet reshje shiu të dobëta të cilat nisin nga zona e jugut dhe prej orëve të mbrëmjes shtrihen në të gjithë territorin. Lokalisht në orët e mbrëmjes reshjet do të jenë edhe në formën e shtrëngatave. Në orët e vona të mbrëmjes në relievet malore mbi 300 metra në verilindje dhe 500 metra në juglindje, parashikohen reshje dëbore të cilat në juglindje do të jenë të dendura.

Mjegull/mjegullinë për shkak të reshjeve të shiut dhe dëborës. Era do të fryjë me drejtim Verilindje – Juglindje 5-12 m/sek, dhe përgjatë orëve të natës me intensitet me shpejtësi deri në 25-30 m/s duke u shoqëruar me valëzim të forcës 0-1 ballë dhe përgjatë orëve të mbrëmjes 6-7 ballë.