Kuvendi i ri nis punimet më dhjetë shtator. Presidenti Ilir Meta ka dekretuar datën e thirrjes së mbledhjes së parë. Mësohet se seanca është parashikuar që të nis në orën 10:00. Kujtojmë se në zgjedhjet e 25 prillit, PS-ja arriti që të siguronte 74 mandate, ndërkohë që PD-ja, 59 dhe LSI, 4.

Në Kuvend do të rikthehen pas më shumë se dy vitesh nga djegia e mandateve në bllok, dy partitë e opozitës, PD dhe LSI.