Sipas MeteoAlb: Vendi yne gjate paradites do te jete me kthjellime dhe vranesira te pakta. Por sërish oret e mesdites zhvillojne vranesirat duke sjell ne territor reshje, ku ne ndonje zone te vecante priten dhe reshje ne forme rrebeshi afatshkurter.

Ndersa mbremja rrikthen kthjellimet dhe vranesirat e lehta ne Shqiperi. Temperaturat e ajrit do të ulen në mëngjes dhe ne mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 9°C deri në 29°C.