Sipas MeteoAlb: Gjate gjithe dites territori shqiptar PARAQITET ne ndikimin e kushteve te qendrueshme atmosferike duke bere qe moti i kthjellet te jete dominant. Perjashtim bejne zonat malore verilindore dhe juglindore, te cilat do te kene here pas-here vranesira te lehta.

Temperaturat e ajrit ulen në vlerat minimale por rriten në vlerat maksimale ku mëngjesi shënon 13°C ndërsa termometri gjatë mesditës ngjitet në 36°C. Era do fryjë e lehtë me shpejtësi deri 30 km/h, nga drejtimi Verior- Veriperëndimor ndërsa në det të hapur krijohet dallgëzim 2 ballë.