Disa shpërthime të fuqishme janë raportuar pak minuta më parë në kryeqytetin e Ukrainës, Kiev. Media e huaja raportojnë se janë dëgjuar edhe sirenat e sulmit ajror. Origjina e saktë e shpërthimeve nuk mund të përcaktohet akoma. Rusia ka nisur pushtimin e Ukrainës prej nëntë ditësh dhe synimi kryesor është marrja e Kievit, teksa prej ditësh një kolonë e gjatë me autoblinda është nisur drejt kryeqytetit.

Mëngjesin e ditës së sotme centrali më i madh bërthamor në Ukrainë, Zaporizhzhia, u sulmua nga rusët.