63 spitale janë dëmtuar që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës. Këtë e ka bërë të ditur ministri ukrainas i Shëndetësisë, Viktor Lyashko, cituar nga mediat lokale.

Për më tepër, sipas Lyashkos, “pesë mjekë u vranë dhe më shumë se 10 u plagosën rëndë”. Rusia vendosi të pushtojë Ukrainën në 24 shkurt.

Sot, luftimet janë në ditën e 16-të, ndërsa një ditë më parë nuk u arrit asnjë marrëveshje për armëpushim mes ministrave të Jashtëm të dy vendeve.