Kurti për Vettingun: Kemi nevojë për prokurorë të drejtë e gjykatës efikasë

3 Nov 2021
Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti deklaroi se Vettingu është i domosdoshëm për të pasur prokurorë të drejtë e gjykatës efikasë

Ai ka marrë pjesë sot në takimin e parë të grupit punues për hartimin dhe finalizimin e legjislacionit për procesin e Vettingut në sistemin e drejtësisë.

Kurti tha se njëra ndër shtyllat e shtetit funksional është sundimi i ligjit dhe drejtësia efikase. “Sistemi ynë i drejtësisë është i brishtë në mungesë të rezultateve dhe llogaridhënës e me drejtësi selektive të pabarabartë. Mungesa e besimit të qytetarëve në sistemin gjyqësor e prokurorial, vazhdon ta karakterizoj sistemin e drejtësisë. Diskutimet për nevojën e reformave në drejtësi janë prapa nesh, tashmë nuk kemi dilemë se a duhet të ndodhin a po jo. Na duhen gjyqtarë të drejtë e efikas, dhe prokurorë me integritet e energjik. Përgjigja ndaj defekteve e dështimeve të tilla për drejtësinë është Vettingu”, -u shpreh Kurti.

Kryeministri shtoi se Vettingu do të sigurojë vlerësimin e mirëfilltë e profesional të integritet të gjyqtarëve e prokurorëve, si dhe do të verifikoj pasurinë e tyre. Ai shtoi se krahas Vettingut qeveria ka filluar edhe iniciativa të tjera të reformës në drejtësi.

tags

Lirimi me kusht/ “Policia e Kosovës ka ofruar mbrojtje për Kadri Veselin”

440 raste të reja me Covid në Shqipëri, 9 jetë të humbura (Harta)

Berisha paralajmëron: Edvin, bëj gati valixhet dhe nisu për Beograd. Mos harro të marrësh me vete edhe Lul pengun

Regjistrohen 17 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit në Kosovë

Debati për “Ballkanin e Hapur/ Rama: Shqiponja është me dy koka, por me një trup që qëndron drejt