Televizioni shtetëror rus ka lëshuar një paralajmërim rrëqethës se Moska mund të zhdukë Britaninë me një cunami bërthamor në shenjë hakmarrjeje për mbështetjen e Ukrainës.

Sipas “The Times” në emisionin e tij “prime time” të së dielës në mbrëmje, spikeri i Kanalit Një, Dmitry Kiselyov tha se një goditje nga droni nënujor bërthamor rus Poseidon mund ta kthejë Britaninë në një shkreti duke e mbytur vendin në një valë baticore 500 metra të ujit radioaktiv të detit.

“Shpërthimi i kësaj torpedo termonukleare nga bregdeti i Britanisë do të shkaktojë një valë gjigante cunami. Duke kaluar mbi Ishujt Britanikë, ajo do të kthejë çdo gjë që mund të mbetet prej tyre në një djerrinë radioaktive.” 

Komentet erdhën si përgjigje ndaj thirrjeve të Boris Johnson , kryeministrit dhe Liz Truss , sekretares së Jashtme, për të rritur ndihmën ushtarake perëndimore për Ukrainën për të ndihmuar vendin të mbrohej nga ofensiva e Rusisë, e cila filloi në shkurt.

“Në fakt duket sikur ata janë duke u përgjumur në Ishujt Britanikë,” tha Kiselyov. “Pse të kërcënoni Rusinë e pafund me armë bërthamore kur jeni në një ishull që, e dini, është kaq i vogël? Ishulli është aq i vogël sa që mjafton vetëm një raketë Sarmat për ta fundosur një herë e përgjithmonë”, shtoi Kiselyov, duke qëndruar pranë një grafike të krijuar nga kompjuteri që tregon një raketë bërthamore që udhëton nga Rusia në Britani.

Rusia njoftoi muajin e kaluar se kishte testuar me sukses raketën balistike ndërkontinentale Sarmat – të quajtur “Satan 2” nga analistët perëndimorë – në veri të vendit. Presidenti Putin tha se raketa, e cila mund të mbajë koka bërthamore, do t’i bënte armiqtë e Rusisë të “mendojnë dy herë” përpara se të kërcënojnë Moskën.

Ishte një kohë kur televizioni shtetëror rus duke transmetuar kërcënime të hapura për sulm bërthamor ndaj Perëndimit do të kishte ardhur si një tronditje, por që kur Moska filloi sulmin e saj ndaj Ukrainës , ato janë bërë të zakonshme.

Media shtetërore ka luajtur një rol kyç në justifikimin e pushtimit të Ukrainës nga Moska për publikun rus, duke e cilësuar luftën si një betejë ekzistenciale me Perëndimin dhe “nazistët” e supozuar që drejtojnë Ukrainën.

Retorika e saj ka vazhduar të nxehet pasi fushata ushtarake ka mbetur prapa pritshmërive të Kremlinit përballë rezistencës së ashpër të Ukrainës dhe dërgesave masive të armëve perëndimore në Kiev.

Në javët e fundit, televizioni shtetëror e ka përshkruar gjithnjë e më shumë ofensivën e Ukrainës si jo vetëm si një luftë midis Rusisë dhe Evropës, por si një konflikt më të gjerë midis Rusisë dhe gjithë botës, i ngjashëm me një luftë të tretë botërore – një që ata pretendojnë se do të justifikonte përdorimin e armëve bërthamore.