Maroku dhe Kroacia nisin fushatat e tyre të Kupës së Botës 2022 kur të takohen në ndeshje e parë të Grupit F. Takimi në stadiumin Al Bayt fillon në orarin e parë të ditës, me rivalët e grupit, Belgjikën dhe Kanadanë që do të përballen nëntë orë më vonë.

MAROKU

Që nga fillimi i mijëvjeçarit, Maroku ka dështuar të kualifikohet në Kupën e Botës në katër nga pesë përpjekjet e tij. Paraqitja e tyre e vetme ishte në Rusi në vitin 2018. Edhe pse mori vetëm një pikë nga tre ndeshjet në grup, afrikanët performuan më mirë se flasin të dhënat. Ata humbën vetëm 1-0 ndaj Portugalisë dhe iu mohuar një fitore e bujshme ndaj Spanjës vetëm nga një gol në kohën shtesë.

Që nga ajo dalje e hershme, Maroku nuk ka performuar si duhet në Kupën e Kombeve të Afrikës, duke dalë në 1/8 dhe çerekfinale, por ata shkojnë në këtë kompeticion me një seri prej pesë ndeshjesh të pamposhtur. Fitoret janë shënuar kundër Afrikës së Jugut, Kilit dhe Gjeorgjisë, ndërsa kanë barazuar edhe pa gola kundër Paraguait në shtator. Me kombëtaren që tani renditet e 22 në renditjen botërore të FIFA-s, trajneri Walid Regragui duhet të jetë i kënaqur me trajektoren e ekipit të tij.

KROACIA

Në krahun e kundërt, Kroacia luan ndeshjen e parë në Kupën e Botës, që nga humbja në finale 4-2 ndaj Francës katër vjet më parë. Një kombinim i një shorti fatlum dhe performancave të mira kontribuan në atë ecuri. E ka shenja se Kroacia po kthehet në maksimumin e saj pas humbjes në 1/8 në Euro 2020. Skuadra e Zlatko Dalic së fundmi fitoi katër ndeshje radhazi të Ligës së Kombeve, një vrapim që përfshinte një fitore jashtë fushe ndaj Francës. Kroatët kryesuan një grup që përfshinte gjithashtu edhe Danimarkën dhe Austrinë. Që nga humbja 5-3 ndaj Spanjës në Euro 2020, Kroacia ka humbur vetëm një herë në 16 ndeshje.

FORMACIONET

Formacioni i mundshëm i Marokut:

Bono; Hakimi, Saiss, Aguerd, Mazraoui; Ounahi, Amrabat, Amallah; Ziyech, En-Nesyri, Boufal

Formacioni i mundshëm i Kroacisë:

Livakovic; Stanisic, Lovren, Gvardiol, Barisic; Modric, Brozovic, Kovacic; Vlasic, Petkovic, Perisic