Shqipëria pa Covid në verë, qeveria jep 100 milionë lekë për promovimin e turizmit

Sezoni veror do e gjejë Shqipërinë “Covid free”. Është ky synimi i qeverisë shqiptare për promovimin e turizmit në tregjet ndërkombëtare. Përmes një VKM qeveria ka miratuar një fond shtesë në buxhetin e vitit 2021për Ministrinë e Turizmit dhe Mjedisit, për mbështetjen e turizmit shqiptar për promovimin në tregjet ndërkombëtare post Covid-19. Vendimi është miratuar […]

read more

Vuçiç: Një fuqi e madhe do të kërkojë tërheqjen e KFOR-it dhe UNMIK-ut nga Kosova

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha se vendi i tij ka marrë informacione nga burimet e inteligjencës, se një nga fuqitë e mëdha së shpejti do të fillojë të kërkojë zyrtarisht tërheqjen të forcave të KFOR-it dhe UNMIK-ut nga Kosova. Vuçiç u tha gazetarëve në Beograd se nuk mund të thotë se për cilën fuqi […]

read more

Shqipëria, destinacion “COVID FREE”/ Qeveria jep 100 milionë lekë për të promovuar turizmin

Shqipëria do të promovohet si një destinacion mikpritës “COVID FREE”. Ky vendim i Këshillit të Ministrave erdhi me propozim të Ministrisë së Turizmit për të promovuar vendin. Qeveria shqiptare ka vendosur të shtojë një fond prej 100 milionë lekësh në programin “Zhvillimi i turizmit”. Një vendim dhe mbështetje e tillë vjen në prag të sezonit […]

read more

Popullsia në rënie, shtesa natyrore negative për të dytin 3-mujor radhazi

Pandemia Covid-19 ka përkeqësuar më tej treguesit demografikë në vend, pasi numri i lindjeve ka qenë më i ulët se i vdekjeve në dy tremujorët e fundit. Të dhënat e INSTAT tregojnë se në tremujorin e parë 2021 shtesa natyrore e popullsisë shënoi nivele negative, pasi numri i jetëve të humbura ishte 3651 më i […]

read more

Horoskopi, 13 maj 2021

Dashi Do të jeni në egidën e Mërkurit në shenjë, i cili është në pozita dominuese, prandaj dita e sotme do të shumë intensive dhe ju do të jeni të papërmbajtshëm. Erosi gjithashtu në rritje. Demi Edhe për ju që i përkisni kësaj shenje dita do të jetë në përgjithësi e mirë, pasi janë një […]

read more

Basha pas takimit me Varhelyi: PD do të vazhdojë betejën për të kthyer demokracinë në Shqipëri

Kryetari i PD Lulzim Basha, ka zhvilluar një takim me Komisionerin e BE për Zgjerimin, Oliver Varhelyi. Ndërsa shpreh falënderimet për sasinë e vaksinave që BE i ka dhënë Shqipërisë, si edhe për mbështetjen financiare për të lehtësuar pasojat ekonomike dhe shëndetësore, Basha bën me dije se në qendër të takimit ishte procesi i zgjedhjeve […]

read more

Përfundon procesi në qarku Lezhë/ PD siguron 4 mandate, PS merr 3, LSI ‘zhduket’

Numërimi i votave në të gjithë qarkun e Lezhës ka përfunduar. Nga 249 qendra votimi, rezultati i nxjerrë nga numërimi i kutive është: PD-AN me 33,988 ose 47.41%, pra në total 4 mandate, PS ka 27,104 vota ose 37.81%, e konvertuar në 3 mandate, LSI ka marrë 7,394 vota pra 10.31% duke mos siguruar asnjë mandat. 4728 […]

read more

Trupi i pajetë i 32-vjeçarit gjendet në magazinat e qendrës tregtare

Forcat zjarrëfikëse kanë bërë të mundur mëngjesin e të shtunës gjetjen e trupit të pajetë që dyshohet se i përket 32-vjeçarit Arjan Sala, punonjës i shërbimit të sigurisë të një kompanie private tek qendra tregtare Casa Italia. Për fatin e të riut nuk dihej asgjë, që prej pasdites së të mërkurës, kur Magazinat e kësaj qendre […]

read more

800 km e gjatë, reja e pluhurit pritet të mbërrijë në Ballkanin Perëndimor

Reja e pluhurit, më e madhe se 800 km e gjatë deri më tani ka prekur Greqinë, ndërsa në ditët në vijim pritet të mbërrijë edhe në Shqipëri dhe në të gjithë Ballkanin perëndimor. “Pas episodit të shkurtit të kaluar, një re e re dhe mbresëlënëse e Saharanit po kalon Mesdheun nga shkretëtira e Saharasë […]

read more

Kosova mban seanca e parë të Kuvendit të dalë nga zgjedhjet e 14 shkurtit

Në Kosovë mbahet sot seanca konstituive e Kuvendit me të zgjedhurit e dalë nga zgjedhjet parlamentare të 14 shkurtit. Kjo seancë pritet që të zhvillohet në ora 10:00. Kuvendi i Kosovës njofton se në rend dite do të ketë disa pika të rëndësishme, si formimi i Komisionit të përkohshëm për verifikimin e kuorumit dhe të […]

read more
Pages 2 of 7