Kryeministri i Luksemburgut: Shqipëria duhet të jetë në BE

Kryeministri Edi Rama priti sot në një vizitë zyrtare kryeministrin e Luksemburgut, Xavier Bettel. “Më kujtohet para shumë vitesh kur isha në universitetin e Selanikut, dhe aty e jetova këtë rajon. Mund ti jetojmë gjërat nga librat por ta jetosh situatën është ndryshe. Rruga që keni bërë që në ato vite është për tu admiruar. […]

read more

Ukraina akuza Rusisë: Vodhën substanca vdekjeprurëse nga Çernobili

Ukraina ka akuzuar forcat ruse që pushtuan ish-centralin bërthamor të Çernobilit se kanë vjedhur substanca radioaktive nga laboratorët kërkimorë, të cilat sipas tyre janë vdekjeprurëse. Agjencia Shtetërore e Ukrainës për Menaxhimin e Zonës së Përjashtimit tha në Facebook se trupat ruse hynë në një zonë magazinimi të bazës kërkimore Ecocentre dhe vodhën 133 substanca radioaktive […]

read more

Rritja e çmimit të naftës, Berisha bën thirrje për protestë

Rritja drastike e çmimit të naftës ka sjellë shqetësim në radhët e qytetarëve, të cilët janë bërë gati për ogranizimin e protestave të para. Edhe ish-kryeministri Sali Berisha ka bërë thirrje për protestë në rrjetet sociale. “Tirana ne shesh ne ora 17:00 kunder qeverise per rritjen e çmendur te çmimit te naftes! sb”, shkruan Berisha. […]

read more

Fillimi i mandatit në Këshillin e Sigurimit/ Rama: Historike për Shqipërinë

Në vijim të vizitës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Kryeministri Rama mori pjesë në pritjen e organizuar në New York, me rastin e fillimit të mandatit të Shqipërisë në Këshillin e Sigurimit të OKB-së. Kreu i qeverisë shqiptare theksoi se anëtarësimi në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, është një ngjarje historike për vendin tonë […]

read more

Votohet qeveria e re në Maqedoninë e Veriut, kryeministër Dimitar Kovaçevski

Kuvendi në Maqedoninë e Veriut i dha mbështetje qeverisë së propozuar nga Dimitar Kovaçevski. Gjysmë ose para mesnate, 62 deputetë votuan pro qeverisë së re dhe 46 kundër. Dimitar Kovaçewvski mbajti fjalimin e fundit ku kërkoi mbështetjen e deputetëve për qeverinë e re, teksa theksoi se qeveria ka legjitimitet të pakontestueshëm, sidomos me zgjerimin e […]

read more

Policia arreston 6 shoferë, vendos mbi 1500 gjoba

Policia vazhdon me njoftimet e përditshme mbi maasat dhe ndëshkimet që ka marrë ndaj shkelësve të kodit rrugor. Në 24 orët e fundit, sipas njoftimit të policisë, janë ndëshkuar me gjobë 1554 shoferë, iu është marrë patenta 34 prej tyre, ndërsa 6 prej tyre janë vënë në pranga. Detaje nga njoftimi i policisë:  “Si rezultat […]

read more

Sipas MeteoAlb: Moti në Shqipëri do të karakterizohet nga kthjellime dhe temperatura të larta, situatë e cila vijon deri pasdite kur në gjysmën lindore të vendit shfaqen vranësira kalimtare. Ndersa bregdeti vijon me kthjellime. Parashikohet qe moti i nxehtë të mbetet edhe gjatë natës. Temperaturat e ajrit rriten sërisht në mëngjes por edhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 18°C deri në 41°C.

Sipas MeteoAlb: Moti në Shqipëri do të karakterizohet nga kthjellime dhe temperatura të larta, situatë e cila vijon deri pasdite kur në gjysmën lindore të vendit shfaqen vranësira kalimtare. Ndersa bregdeti vijon me kthjellime. Parashikohet qe moti i nxehtë të mbetet edhe gjatë natës. Temperaturat e ajrit rriten sërisht në mëngjes por edhe në mesditë […]

read more

Eriksen nuk do të luajë dot më në Itali: danezit do t’i implantohet një defibrilator kardiako automatik

Christian Eriksen do të operohet. Mesfushorit të Inter dhe Danimarkës do t’i implantohet një ICD, një defibrilator kardiak automatik. Lajmi është konfirmuar nga Federata Daneze e Futbollit, në një komunikatë për shtyp për të dhënë informacion mbi gjendjen e lojtarit, i cili në minutën e 43 të ndeshjes së të shtunës së kaluar kundër Finlandës, […]

read more

Shqipëria pa Covid në verë, qeveria jep 100 milionë lekë për promovimin e turizmit

Sezoni veror do e gjejë Shqipërinë “Covid free”. Është ky synimi i qeverisë shqiptare për promovimin e turizmit në tregjet ndërkombëtare. Përmes një VKM qeveria ka miratuar një fond shtesë në buxhetin e vitit 2021për Ministrinë e Turizmit dhe Mjedisit, për mbështetjen e turizmit shqiptar për promovimin në tregjet ndërkombëtare post Covid-19. Vendimi është miratuar […]

read more

Vuçiç: Një fuqi e madhe do të kërkojë tërheqjen e KFOR-it dhe UNMIK-ut nga Kosova

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha se vendi i tij ka marrë informacione nga burimet e inteligjencës, se një nga fuqitë e mëdha së shpejti do të fillojë të kërkojë zyrtarisht tërheqjen të forcave të KFOR-it dhe UNMIK-ut nga Kosova. Vuçiç u tha gazetarëve në Beograd se nuk mund të thotë se për cilën fuqi […]

read more
Pages 1 of 7
  • 1
  • 2
  • 7