Si sot 78 vite më parë u vendos copëtimi i dyte i Shqipërisë

Sot në 29 nëntor Shqipëria Londineze feston  çlirimin nga pushtuesit Gjerman. Festë kjo e caktuar nga qeveria komuniste e Enver Hoxhës dhe normal e vazhduar nga socialistët komunist në pushtet . Pra fatkeqësia e kërij kombi vazhdon me komunistët përsëri në krye. Shqipëri e mallkuar e varfër, me një byro politike të re. Ky komb […]

read more

Presidenti i Rtv Nacional Z. Flamur Buçpapaj uron 110 vjetorin e pavarësise së Shqipërisë

Shqipëria edhe pas  110 viteve ndodhet e copëtuar në 4 shtete.Shqiptarët duke lënë vendin e vetë masivisht … Asgjë nuk është arritur në çështjen kombëtare. Jemi ne po ata kufinj të 1912 dhe rreth 70 mijë km2. Janë jashtë territorit të Shqipërisë , Kosova rrezikon përsëri  nga Serbia dhe asgjë ska arritur në anëtarësim  në […]

read more

1905/ Kur Shqipëria u cilësua si ”Mesopotamia e Re” e naftës në botë

Zhvillimi industrial, sidomos në shekullin e 20 bënë që nafta të kthehej në burimin parësor të energjisë. Në këtë mënyrë, në shumë vende të botës nisin kërkimet për naftë, e si rrjedhojë edhe në Shqipëri bëhen studimet e para. Për herë të parë, sinjalet për prezencë nafte në Shqipëri u dhanë nga një francez në […]

read more

Historia e formimit hidrologjia e alpeve lumi Valbona/shkruar nga Z. Flamur Bucpapaj

Blloqet  e maleve te  Jezerces dhe  Kollates  që kufizojnë luginen e Valbones  ndertohen  tersisht  nga gelqerorë te mesozoit  ,Kanë strukturë  bllokore  dhe qarkohen prej thyrjesh  të fuqishme tektonike normale   Rrilljevi i tyre është nga  më të ashperit  dhe më të lartat  ealpeve shqiptare ,me kreshta të  mprehta  piramidale rrepire që  zbresin vertikalisht disa qindra metra […]

read more

Topologjia e Alpeve Shqiptare Lugina e Valbones Hidrologjia/Shkruar nga Z.Flamur Buçpapaj

Topologjia  e Alpeve Shqiptare  Lugina e Valbones Hidrologjia     Lugina e Valbones  shtrihet pothuajse  në qendër  të alpeve lindore,midis bllokut  të  Jezerces ,Kollates  e vargmalit  Qypi  gracit –Rupe  në  veri  e verilindje Dhe vargut malor  Maja Boshit –Maja hekurave në Jug dhe Juglindje Shpatet  e lugines se Valbones  në skktorine mesëm  ngrihen në asimetri  […]

read more

Varri Ali Pashajt se bashku ma Vasiliqinè Janine

Varri Ali Pashajt se bashku ma Vasuliqinè Janine

read more

Histori e dhimbshme e Dervish Luzhes, lexojeni te plote.

(Histori e vertet, Dervish Luzha) Nje njeri nga Shkodra, i kishin lind 2 djem ju kishin paralizue dhe i vujten 3-4 vjet te paralizum, kerkoj ne gjith Shqiperin doktorrat nuk gjeti sherim, i kishin tregue qe Dervish Luzha eshte bamires dhe shko takoje, edhe shkoj ne Luzh tek Dervish Luzha, dhe i thoshin njerzit ku […]

read more

Asim Mero, atdhetar i përkushtuar i lirisë

Nesip Kaçi Atdhetari i madh, luftëtari i pamposhtur dhe dëshmori i Luftës Naçionalçlirimtare Asim Mero, më 23 prill të këtij viti  mbush 77 vjet që është pushkatuar  barbarisht nga okupatorët  nazifashistë dhe bashkëpunëtorët e tyre të  Ballit Kombëtar. Po kush është Asim Mero, që na vjen në zemrat tona pas kaq vitesh? Ai lindi në […]

read more

“Brenda disa minutave, vriten të gjithë, Isa Boletini, dy djemtë, Halili dhe Zahidi, që ishte student në Vjenë, dy nipërit…” A u përfshinë francezët në vrasjen e njeriut të fortë të Ismail Qemalit? February 24, 2021 20:24

Ai njihej si “gjenerali me qeleshe të bardhë”. Nuk e hiqte kurrë kostumin popullor dhe thuhet se mbante një kobure të fshehur kudo që shkonte. Ishte njeriu i fortë i Ismail Qemalit dhe organizoi forcat e armatosura për mbrojtjen e Qeverisë së Përkohshme të Vlorës. Tregohet se kur Ismail Qemali i ofroi një post ministri, […]

read more
Pages 1 of 2
  • 1
  • 2