Shqipëria fillon procedurat për njohjen reciproke në Rajonin CEFTA të Operatorëve Ekonomikë të Autorizuar

Bizneset shqiptare, që kanë marrë statusin e operatorit ekonomik të autorizuar, do të mund të përfitojnë së shpejti të njëjtat lehtësi që u ofron ky status edhe në Bosnjë dhe Hercegovinën, Maqedoninë e Veriut, Moldavinë, Malin e Zi, Kosovën dhe Serbinë. Vendet anëtare të Marrëveshjes së Tregtisë së Lirë të Europës Qendrore (CEFTA), në përputhje […]

read more

Kosovë/ 11 humbje jete dhe 259 raste të reja me Covid-19

Autoritetet shëndetësore në Kosovë njoftojnë se 11 persona kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi, ndërsa janë regjistruar edhe 259 raste të reja të infektimit. “Nga 6.630 testime, 259 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me virusin COVID-19. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shënuar 11 raste të vdekjes. Sot janë shëruar 850 qytetarë, […]

read more

Betimi i qeverisë ‘Rama 3’/ PD: Qeveria e korruptuar e darkave te Nusreti dhe hoteleve 700 euro nata

Grupi parlamentar i Partisë Demokratike ka reaguar pas betimit të qeverisë “Rama 3”.  thekson se qeveria po përdor kodin e etikës së vitit 2013 për t’u hedhur hi syve të shqiptarëve. Përmes zëdhënëses Orjola Pampuri, PD deklaron se kjo është vetëm propagandë bajate e qeverisë më të korruptuar në Ballkan. “Propaganda bajate e qeverisë më të korruptuar […]

read more

Yuri Kim uron Ramën: Mandati i tretë historik, gati të punojmë për të forcuar demokracinë

Ambasadorja amerikane Yuri Kim ka uruar kryeministrit Edi Rama për nisjen zyrtarisht të detyrës së qeverisë. Me anë të një postim në Twitter, Kim thotë se pret të punojë intensivisht me vendin tonë për të forcuar demokracinë, sistemin e drejtësisë dhe biznesin. Kryeministri Edi Rama dhe ministrat e qeverisë u betuan sot tek presidenti Ilir Meta. […]

read more

Rama: Kush shkel në dërrasë të kalbur e ka punën me ligjin, s’do më keni mbrapa as mua as PS

Kryeministri Edi Rama i ka dhënë një mesazh të qartë të gjithë ministrave, gjatë kohës që ata do jenë në detyrë, sa i përket respektimit të ligjit. Rama ka qenë i prerë duke thënë se ai e as PS nuk do t’i dalin në mbrojtje askush që do të shkelë në “dërrasë të kalbur”, duke nënkuptuar veprime […]

read more

Fotolajm/ Momenti kur kreu i qeverisë Rama dhe ministrat betohen para presidentit Metës

Betimi i kabinetit qeveritar para presidentit zgjati vetëm 15 minuta dhe nuk u lejua prania e kamerave. Kryeministri Edi Rama hodhi firmën i pari mbi dekretin për të drejtuar qeverinë. Më pas 16 ministrat, 12 prej të cilëve gra. Rama kur mbërriti në Presidencë u prit nga Edmond Panariti, ndërsa ra në sy se pas betimit […]

read more

Rama mbledh qeverinë, i njeh me etikën: Ndalohen udhëtimet e luksit dhe dhuratat me vlerë

Kryeministri Edi Rama në fillim të mbledhjes së parë të qeverisë në këtë mandat të tretë e ka vënë theksin te domosdoshmëria e hartimit të një aneksi të Kodit Etik të Këshillit të Ministrave. Kreu i qeverisë i njohu me kodin etik që duhet të respektojnë ministrat, përfshirë ndalimin e udhëtimeve të luksit, dhuratat, apo […]

read more

Betimi në Presidencë e qeverisë ‘Rama 3’/ OSBE: Gati të vijojmë të mbështesim përpjekjet për realizimin e reformave institucionale

Prezenca e OSBE-së në Shqipëri ka uruar qeverinë e re ‘Rama 3’ pas betimit në Presidencë. OSBE shprehet e gatshme për të vijuar të mbështesë përpjekjet e Shqipërisë për realizimin e reformave institucionale, për të çuar përpara angazhimet ekzistuese dhe për të nisur angazhime të reja. Sipas OSBE, rifillimi i jetës parlamentare me pjesëmarrjen e […]

read more

Betohen në Presidencë, qeveria “Rama 3” nis zyrtarisht mandatin e tretë

Kryeministri Edi Rama dhe ministrat e kabinetit të ri janë betuar sot në orën 10:00 te Presidenti Meta, për të nisur punën për mandatin e tretë qeverisës. I gjithë kabinti qeveritar ka dalë tashmë nga Presidenca dhe janë duke u drejtuar në këmbë në Kryeministri për të bërë mbledhjen e tyre të parë. Qeveria “Rama 3” […]

read more

Betimi i qeverisë “Rama 3″/ Meta mbërrin në presidencë, gati për të pritur kabinetin e ri qeveritar

Presidenti Ilir Meta sapo ka mbërritur në presidencë, ku do të presë qeverinë e re të votuar nga parlamenti. Sot në orën 10:00 pritet që të paraqitet në presidencë kryeministri Ram së bashku me kabinetin e ri qeveritar për të bërë betimin para presidentit Meta. I gjithë kabineti i ri qeverisës pritet të mbërrijë si […]

read more
Pages 2 of 74