“Inter-Juve përfundon 0-1”: Michel Platini bën parashikimin e tregon kush e fiton titullin

Një mendim për Inter-Juventus, si ish-futbollist i bardhezinjve e një befasi kur Michel Platini bën parashikimin për fitimin e titullit kampion në Itali këtë sezon. I intervistuar nga La Gazzetta dello Sport, francezi imagjinon si do të përfundojë Inter-Juventus, duke i ndezur edhe më shumë pritshmëritë: “Përfundon 0-1 me një gol të Cristiano Ronaldos. Portugezi […]

read more

Penallti, polemika, tituj të hequr: Inter-Juventus, sfida që ka bërë historinë e futbollit italian

Gianni Brera e ka pagëzuar “derbi i Italisë” dhe nëse termi vlerësues është rivaliteti mes dy skuadrave, nuk mund të mohohet se është një sugjerim i gjetur. Edhe sikur të kufizohej vetëm në sfidat e luajtura në San Siro, si ajo e radhës, Inter-Juventus mbart një seri kujtimesh, ndeshjesh të jashtëzakonshme, të bujshme që vetëm […]

read more

Video/ Lazio bën festë me Immobile e Luis Alberton, Roma humb 3-0 derbin: “Pësuam dy gola që nuk mund ti pësosh”

Një derbi pa histori, me një ekip që dominoi fushën dhe lojën që nga fillimi, me Simone Inzaghi që i dhuroi një mësim futbolli kolegut të tij Fonseca. “Në minutat e para u futëm mirë në lojë, por pastaj, nëse gabon me skuadra të tilla është vështirë të rikuperosh. Në pjesën e parë pësuam dy […]

read more

Pirlo rikuperon nga fillimi Chiesa e McKennie, por kundër Inter ka shumë mungesa

Federico Chiesa dhe Weston McKennie janë stërvitur të diferencuar, por lajmi mund të bëjë që Juventus dhe Andrea Pirlo të buzëqeshin: të dy, të dëmtuar kundër Sassuolo, nuk kanë ndjekur grupin si masë përkujdesëse por kanë kapërcyer problemet fizike dhe janë kandidatë për një fanellë startuese ndaj Interit. Pothuajse e sigurt prania nga fillimi për […]

read more

Video/ Juventus, në çerekfinale pas shtesave: u fut Ronaldo, shënoi Rafia

Cristiano Ronaldo dhe Hamza Rafia: duhen ata të dy për ta cuar Juventus në cerekfinale (kundër Sassuolo ose Spal). Ka nevojë për kohët shtesë skuadra e Pirlo, që konfirmohet ende mjaft e pa pjekur për të menaxhuar situatat e avantazhit dhe për të mbyllur lojërat. Për momentin luhatjet i ka ajo vetë, si ndodhi në […]

read more

Video/ Superkupa e Francës: Icardi dhe Neymar i japin trofeun e parë Pochettinos

PSG rrëmben titullin e parë sezonal në futbollin francez. Kampionët e Frances kanë triumfuar në Superkupën e Francës për të dhjetën herë në historinë e tyre pasi mundën Marseille 2-1. Icardi zhbllokoi rezultatin në minutën e 39-të duke e shtyrë topin në rrjetë, pasi në tentativën e parë goditi shtyllën. Ish-lojtari i Interit gjithashtu fitoi […]

read more

Shitja e Muçit, rebusi i Tiranës: me Seferin e Ahmedov sulmi është më efektiv

Ernest Muci është thesari i momentit i Tiranës, ai për të cilin ka nevojë skuadra në fushë, por kanë më tepër nevojë arkat e klubit jashtë fushës. Është e qartë se një kohë më e gjatë si protagonist do ti shërbente rritjes së vlerës së kartonit, Dedes si trajner e vetë lojtarit për eksperiencë, por […]

read more

Conte ndryshon mendim për Eriksen: tekniku ka një rol të ri për danezin tek Inter

Zgjedhja për t’i dhënë Eriksen një shans të ri duke e vendosur atë si playmaker përpara mbrojtjes është gjithçka përveç një veprim i guximshëm. Përtej arsyeve që e shtyjnë Conte në këtë rishikim taktik (i lidhur edhe me faktin se për momentin nuk ka skuadra të gatshme të shpenzojnë shifrat që Inter dëshiron për danezin), […]

read more

Lega Serie A i tregoi ‘dhëmbët’, bën prapaktheu Napoli: “Do të sfidojmë në fushë Juventus”

Napoli ka konfirmuar se dëshironte të shtynte ndeshjen kundër Juventus për SuperKupën e Italisë, por gjithashtu theksoi se do të zbresë rregullisht në fushë të mërkurën në 20 janar në Mapei Stadium të Reggio Emilias. “Është i vërtetë fakti që presidenti Aurelio De Laurentiis kishte kërkuar një shtyrje të ndeshjes për në fund të kampionatit, […]

read more

Franca ndalon transfertat europiane për klubet e rugby: Uefa trembet për Champions e Europa League

Makthi i koronavirusit është rikthyer për të qëndruar pezull në mënyrë të rrezikshme mbi botën e sportit. E edhe futbolli po dridhet. Me Premier League që po luftonte me një rishfaqje të frikshme të rasteve Covid-19 midis klubeve angleze, Champions dhe Europa League mund të pësojnë revolucionarizimin e kalendarit e tyre. Në fakt, Uefa po […]

read more
Pages 82 of 83