Tërmet i fuqishëm godet Turqinë, dhjetëra të lënduar

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.0 Rihter ka goditur Turqinë perëndimore këtë të mërkurë. Epiqendra e tërmetit është regjistruar në afërsi të qytetit Duzce, rreth 210 kilometra në lindje të Stambollit. Lëkundjet e tërmetit kanë qenë mjaft të forta, ndërsa raportohet se janë ndjerë deri në Stamboll dhe Anakara. BBC shkruan se nga lëkundjet sizmikë […]

read more

Miratohet rezoluta, NATO njeh Rusinë si ‘shtet terrorist’

Të 30 anëtarët e aleancës mbështetën propozimet e delegacionit ukrainas në Asamblenë Parlamentare më 21 nëntor. Ata miratuan një rezolutë që e njeh Rusinë si një “shtet terrorist”. Rezoluta gjithashtu apelon për ngritjen e një gjykate të posaçme ndërkombëtare në lidhje me agresionin e Rusisë në Ukrainë. “Rezoluta e quan Rusinë kërcënimin më të drejtpërdrejtë për […]

read more

Tjetër incident për Macron, një grua e qëllon me shpullë në publik

Presidenti i Francës, Emanuele Macron është bërë sërish protagonist i një sulmi në publik. Ai është goditur së fundmi me shpullë në fytyrë nga një grua. Në pamjet që kanë qarkulluar në Internet, në Twitter dhe Youtube, shihet teksa Macron mes badigardëve afrohet tek disa njerëz, kur një vajzë nis t’i flasë me qortim dhe […]

read more

Rita Ora së shpejti pjesë e një filmi të njohur

Këngëtarja e njohur shqiptare, Rita Ora, do të jetë pjesë e një filmi. Disney+ njoftoi se këngëtaret Brandy dhe Rita Ora, do të jenë zërat në filmin e animuar The Pocketwatch.   Rita do ta portretizojë Mbretëreshën e Zemrave, kurse Brandy atë të Hirushes.   Dy këngëtaret e njohura, u bashkohen anëtarëve të kastit të […]

read more

Tërmeti në Indonezi, shkon në mbi 250 numri i të vdekurve

Numri i të vdekurve nga tërmeti që goditi qytetin Siangjur në Java perëndimore, Indonezi, është rritur në 252, tha qeveria lokale. Sipas autoriteteve lokale, 31 persona janë ende të zhdukur dhe 377 janë plagosur, ndërsa 7060 persona janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre. Tërmeti me magnitudë 5.6, i cili goditi të hënën në […]

read more

OKB: 6595 civilë kanë humbur jetën në Ukrainë që nga fillimi i luftës

Më shumë se 6,500 civilë janë vrarë dhe më shumë se 10,000 janë plagosur në Ukrainë që nga fillimi i luftës, tha Zyra e Komisionerit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut (UNHCR), sipas mediave të huaja. “Më 24 shkurt 2022, kur filloi sulmi i armatosur i Federatës Ruse kundër Ukrainës, deri […]

read more

Lonely Planet zbulon destinacionet për vitin 2023, mes tyre dhe Shqipëria

Kompania e udhërrëfyesve Lonely Planet ka zbuluar listën me destinacionet që duhen vizituar gjatë 2023. Ndryshe nga vitet e kaluara shihet dhe Shqipëria. Në listën e e quajtur “Lidhja/Bashkëveprimi” vendi ynë qëndron në vendin e dytë. Kjo listë i referohet qyteteve që ndaluan kufizimet e Covid dhe lejuan njerëzit të kenë kontakte ashtu si para […]

read more

Bombardimet në Siri dhe Irak, Rusia i bën thirrje Turqisë të vetëpërmbahet

Moska i ka bërë thirrje Ankarasë të vetëpërmbahet nga përdorimi i forcës ushtarake në Siri, duke theksuar se duhet një zgjidhje paqësore për çështjen kurde. Qeveria ruse do të punojë me partnerët e saj për të zgjidhur konfliktin,  tha Aleksandër Lavrentiev, i dërguari special i Rusisë për luftën në Siri. Deklarata vjen pasi forcat e […]

read more

DW: BE synon të frenojë migrimin e paligjshëm përmes Detit Mesdhe

Që nga fillimi i vitit në BE kanë ardhur përmes vendesh si Libia dhe Tunizia më shumë se 90,000 vetë, njoftoi Komisioni. Kjo përbën një rritje prej më shumë se 50 për qind krahasuar me një vit më parë. Pothuajse të gjithë emigrantët mbërrijnë në Itali, shumë pak në Maltë. “Duhet të kemi parasysh se […]

read more

Rusia: Centrali i Zaporizhzhia, në rrezik të një aksidenti bërthamor

Kreu i agjencisë shtetërore të energjisë atomike të Rusisë, Rosatom, ka paralajmëruar rrezikun e një aksidenti bërthamor në termocentralin bërthamor të Ukrainës Zaporizhzhia, sipas The Guardian. “Impianti është në rrezik të një aksidenti bërthamor. Ne kemi biseduar me Agjencinë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA) gjatë gjithë natës. Rosatom ka kontrolluar centralin bërthamor, më i madhi në […]

read more
Pages 3 of 153