Kanada/ 500 njerëz dhe rreth 1 miliard gjallesa detare janë vrarë nga vala e të nxehtit

Më shumë se 1 miliard kafshë detare përgjatë bregdetit të Paqësorit të Kanadasë ka të ngjarë të kenë ngordhur nga vala e nxehtë rekord e javës së kaluar, paralajmërojnë ekspertët, duke nënvizuar cenueshmërinë e ekosistemeve të pamësuar nga temperaturat ekstreme. “Kupola e nxehtësisë” që u vendos mbi Kanadanë perëndimore dhe SHBA veri-perëndimore për pesë ditë […]

read more

Ekspertët amerikanë: Doza e tretë e vaksinës nuk është ende e nevojshme

Kompania Pfizer njoftoi se është gati të kërkojë autorizimin në Shtetet e Bashkuara për një dozë të tretë të vaksinës së saj kundër COVID-19, por zyrtarët amerikanë të shëndetësisë thonë se një dozë përforcuese nuk është ende e nevojshme. Kompania tha të enjten se një dozë tjetër mund të rrisë në mënyrë dramatike imunitetin dhe […]

read more

Britania liron masat kundër COVID-it pas 19 korrikut, Johnson prezanton lehtësimet e reja

Pas dy javës Britania e Madhe do të marrë frymë lirshëm. Kjo vjen pas vendimit që kryeministri Boris Johnson pritet të shpallë sot, për heqjen e kufizimeve për shkak të situatës nga Covid-19. Këto kufizime pritet të lehtësohen duke nisur nga 19 korriku. Johnson pritet të shpallë masat si lejimin e qytetarëve plotësisht të vaksinuar […]

read more

Lufta anti-Covid/ Joe Biden: Jemi më afër se kurrë të shpallim pavarësinë nga virusi

“Jemi më afër se kurrë të shpallim pavarësinë nga virusi”- deklaroi Joe Biden. Administrata e Biden, kishte caktuar 4 korrikun si ditën ku do të ishin ezauruar vaksinimet e 70% e të rriturve amerikanë. Por sipas Reuters, kjo shifër është në 67%. Presidenti e dha këtë koment, në festën e organizuar në kopshtin e Shtëpisë së […]

read more

Temperaturat ekstreme, paralajmëron profesori: Njerëzit nuk do ta përballojnë të nxehtin!

Simon Lewis, një profesor në University College London, paralajmëron se temperaturat ekstremisht të larta, tani janë shumë më të mundshme. Ai theksoi se në pjesë të caktuara të planetit, po krijohen zona ku është e pamundur të mbijetosh për shkak të temperaturës së lartë. Kriza e klimës e ka sjellë verën me nxehtësi gjithnjë e […]

read more

Vaksina me një dozë e Johnson&Johnson, efektive kundër variantit Delta

Kompania amerikane Johnson & Johnson ka deklaruar se vaksina e saj me një dozë të vetme siguron mbrojtje kundër variantit Delta, si dhe llojeve të tjerë të virusit. Të dhënat e reja, sipas kompanisë, tregojnë se kohëzgjatja e përgjigjes imune të personave të vaksinuar zgjat të paktën tetë muaj dhe vaksina është 85% efektive. Të […]

read more

Franca rrezikohet nga një valë e katërt e pandemisë në vjeshtë

Franca rrezikohet nga një valë e katërt e COVID për shkak të shpërthimit të variantit Delta, i cili u identifikua për herë të parë në Indi, sipas një deklaratë të këshilltarit shkencor të qeverisë Jean-Francois Ntelfresi. Sidoqoftë,  ai tha se vaksinat anti-COVID do të ndihmonin në zbutjen e valës së katërt të pandemisë, për të […]

read more

Paralajmërohet një valë e re e COVID-19, rikthehen kufizimet në 4 qytete kryesore të Australisë

Katër qytete kryesore australiane kanë vendosur bllokime për shkak të infeksioneve në rritje me variantin shumë ngjitës të koronavirusit, atij “Delta”. Bllokimet variojnë nga disa ditë, në afate më të gjata. Të paktën 150 raste të koronavirusit të konfirmuara rishtazi në të gjithë Australinë, janë të lidhura me ekuipazhe ajrore ndërkombëtare. Australia ka qenë kryesisht […]

read more

Italia heq masën e përdorimit të maskave në ambjentet e hapura

Duke nisur nga dita e sotme (datë: 28.06.2021) italianët mund të lëvizin pa maska mbrojtëse në ambientet e hapura. Lajmi është publikuar disa ditë më parë nga autoritetet shëndetësore, por ka hyrë në fuqi këtë të hënë. Italia po përballet me situatë më të qëndrueshme dhe më të lehtësuar nga COVID-19. Megjithatë, barriera mbrojtëse do […]

read more

Merkel: Me variantin Delta, fundi i pandemisë nuk është afër

Varianti Delta i koronavirusit është kthyer në shqetësim për shumë vende, për shkak të transmetueshmërisë së lartë që ka, ndërsa vijon të përhapet në shumë shtete. Kancelarja gjermane, Angela Merkel është shprehur se me përhapjen e variantit Delta fundi i pandemisë nuk është afër. Ajo gjithashtu ka bërë thirrje që të respektohen masat kundër Covid, […]

read more
Pages 2 of 20