Mbi 500 të vdekur e rreth 3000 të plagosur: Informacionet e fundit rreth tërmetit në Turqi

Më shumë se 500 njerëz janë vrarë dhe rreth 3,000 të tjerë janë plagosur në Turqi dhe Siri pas një tërmeti me magnitudë 7.8 ballë që goditi Turqinë jugore herët të hënën, raporton CNN,  Ekipet e shpëtimit tani po kërkojnë furishëm për të mbijetuar pasi tërmeti i fuqishëm tronditi rajonin, duke shkaktuar pasgoditje të shumta dhe […]

read more

Tërmeti në Turqi shkakton shpërthim në tubacionin e gazit

Pas tërmetit që ndodhi në Turqi, një shpërthim zjarri pasoi në tubacionin e gazit natyror në fshatin Topbogazi në Hatay. Siç raporton Hyrriet rrjedha e gazit natyror në disa qytete të Turqisë është ndalur   Kreu i fshatit Topboğazı, Bilal Alpdoğan vuri në dukje se një shpërthim i ndjekur nga një tërmet dhe një zjarr […]

read more

Pamje nga kamerat e sigurisë, lëkundjet e tërmetit në Turqi zgjatën më shumë se dy minuta

Një tërmet me magnitudë 7.8 ka goditur në orët e para të mëngjesit Turqinë. Pasgoditje me magnitudë 6.5 dhe 6.4 ballë kanë ndodhur në Gaziantep, ndërsa tërmeti i fuqishëm ka zgjatur më shumë se dy minuta, sipas CNN turk.   Një zhurmë e madhe është dëgjuar, ndërsa ndërtesat janë shembur në pak sekonda. Këtë e […]

read more

Japonia e gatshme për bisedime me SHBA’në, pranon propozimin për vendosjen e armëve me rreze të mesme

Washingtoni i ka propozuar Tokios vendosjen e armëve me rreze të mesme në Japoni, si pjesë e një mbrojtjeje të përbashkët kundër Kinës. Po nga ana tjetër synohet edhe vendosja e armëve hipersonike me rreze të gjatë dhe raketave Tomahawk, shkruajnë mediat ne Japoni. Sipas gazetës Sankei Japonia ka deklaruar se ishte e gatshme të […]

read more

Ish-sekretari amerikan: Nëse Trump do të ishte ende president, Putin nuk do ta kishte pushtuar Ukrainën

Ish-sekretari amerikan i shtetit, Mike Pompeo, ka thënë se Vladimir Putin nuk do të kishte pushtuar Ukrainën nëse Donald Trump do të ishte ende president. Në një intervistë me programin “Today” të BBC Radio 4 të shtunën në mëngjes, ish-figura e lartë nën Trump krahasoi ngritjen aktuale të tensioneve midis SHBA-së dhe Kinës me atë […]

read more

BE 18 miliardë euro ndihmë për Ukrainën

Për herë të parë Bashkimi Europian, mbajti një samit në një vend lufte. Sirenat e alarmit, që kumbuan dy herë, u kujdesën që t’ia rikujtonin këtë. Liderët e BE-së u mblodhën në Kiev për të diskutuar me zyrtarët atje lidhur me procesin e anëtarësimit të Ukrainës. Pas dhënies së statusit të vendit kandidat, presidenti Volodymyr […]

read more

Gjermania konfirmon miratimin e lejes për dorëzimin e tankeve “Leopard 1” në Ukrainë

Gjermania ka miratuar eksportin e tankeve të tipit “Leopard 1” në Ukrainë nga rezervat e saja industriale, konfirmoi një zëdhënës i qeverisë në një konferencë për media në Berlin të premten. “Mund të konfirmoj se është lëshuar leja e eksportit”, tha zëdhënësi. Ai nuk pranoi të komentojë se sa tanke do të eksportohen. Siç shkruan […]

read more

Biden i ofroi Putinit 20% të territorit të Ukrainës, reagon Kremlini: Mashtrime!

Rusia ka mohuar raportimet se SHBA i ka ofruar Moskës një plan sekret paqeje. Zëdhënësi i Kremlinit ka hedhur poshtë këto deklatrata, duke i quajtur mashtrim raportet e disa mediave, se drejtori amerikan i CIA-s William Burns kishte udhëtuar në Moskë me një propozim të fshehtë paqeje, i cili përfshinte që Ukraina t’i jepte Rusisë […]

read more

SHBA-ja përfshihet nga stuhi vdekjeprurëse dimri

Një stuhi e acartë ka lënë të paktën tetë persona të vdekur në jug të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Po ashtu stuhia ka lënë mbi 500,000 njerëz pa energji elektrike në Teksas, Arkansas, Tenesi dhe Misisipi. Fatkeqësia natyrore ka detyruar linjat ajrore amerikane të anulojnë mijëra fluturime, me mbi 700 anulime vetëm të enjten. […]

read more

Drejtori i CIA-s: Gjashtë muajt e ardhshëm janë kritikë në Ukrainë

Drejtori i CIA-s, William Burns, tha të enjten se agjencia amerikane e inteligjencës beson se gjashtë muajt e ardhshëm do të jenë “kritikë” për Ukrainën, e cila po përpiqet të shmangë ofensivën ushtarake të Rusisë në territorin e saj që filloi gati një vit më parë, më 24 shkurt 2022. Burns theksoi gjithashtu se qeveria […]

read more
Pages 2 of 180