Biden firmos disa urdhra ekzekutiv për luftimin e ndryshimeve klimatike

Presidenti Joe Biden nënshkroi të mërkurën një numër aktesh ekzekutive për të luftuar ndryshimin e klimës, duke përfshirë ndalimin e dhënies me qira të tokës federale për nxjerrjen e naftës dhe gazit dhe ndërprerjen e subvencioneve për karburantet fosile, në vazhdën e politikave të gjelbra që ai thotë se do të nxisin zhvillimin ekonomik. Urdhrat […]

read more

Shtëpia e Bardhë kërkon një hetim ndërkombëtar për origjinën e COVID-19

Hetimi i OBSH-së në Kinë për origjinën e pandemisë së koronavirusit duhet të jetë i thellë dhe i qartë, konfirmoi dje zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki. “Është e domosdoshme që të arrijmë në fund të gjërave përsa i përket shfaqjes së pandemisë në Kinë”, theksoi ajo në prag të fillimit të hetimit në […]

read more

Britania ashpërson masat e kontrollit kufitar, vendos karantinë 10-ditore për udhëtarët nga 22 shtete

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson deklaron se qeveria e tij po forcon masat e kontrollit kufitar për të mbrojtur vendin nga variantet e reja të koronavirusit. Johnson bëri me dije se janë plot 22 vende që kanë rrezikun e mutacioneve të reja, duke përfshirë Afrikën e Jugut, Portugalinë dhe kombet e Amerikës së […]

read more

E përdori edhe Trump kur u prek nga Covid 19, ky ilaç jep efekt 100% kundër virusit

Shërbimet Shëndetësore në Britani kanë filluae të testojnë një ilaç eskperimental, që mund të jetë efikas ndaj Covid-19. Sipas raportimeve të “Daily Mail” ky ilaç mendohet të jetë efikas 100% për mbrojtjen ndaj koronavirusit.  Ilaçi u përdor edhe si kurë nga ish-presidenti Trumpm në momentin që ai u infektua nga Covid-19. Kompania farmaceutike Regeneron tha […]

read more

25 vjet përkujtime të Holokaustit në Bundestagun Gjerman

Prej vitit 1996, çdo vit në Bundestag përkujtohen krimet e nazizmit. Në fjalimet e tyre të mbijetuarit e Holokaustit ose kryetarët e shteteve të ftuar në parlamentin gjerman flasin edhe për rreziqet aktuale. “Gjenocid” – a është ky term i përshtatshëm për të përshkruar shfarosjen sistematike të gjashtë milionë hebrenjve gjatë Luftës së Dytë Botërore […]

read more

Pjesa dërrmuese e republikanëve në Senat votojnë kundër gjyqit ndaj Trump

Shumica dërrmuese e republikanëve të Senatit amerikan votuan kundër procedimit të gjyqit të ish-presidentit amerikan, Donald Trump. Kjo sinjalizon se Trump nuk do të dënohet mbi akuzat për nxitje të trazirave vdekjeprurëse në ndërtesën e Kongresit amerikan, më 6 janar. Në një votim procedural të mbajtur të martën, vetëm pesë nga 45 senatorët republikanë iu […]

read more

OBSH paralajmëron gratë shtatzëna të mos marrin vaksinën Moderna

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka dhënë disa udhëzime të reja për vaksinën Moderna Covid-19. Sipas organizatës, vaksina nuk duhet të përdoret nga gratë shtatzëna. Grupi këshillus ka kërkuar që ato mos ta marrin nëse nuk janë punonjëse shëndetësore ose me rrezik veçanërisht të lartë të ekspozimit. “shtatzënia i vë gratë në një rrezik më […]

read more

Studimi britanik: Shkrirja globale e akujve po avancon me shpejtësi rekord, skenari më i keq i parashikuar

Shkrirja e akullit në të gjithë planetin po avancon me një shpejtësi rekord, duke krijuar shkëputjen e blloqeve masive të akujve në Grenlandë dhe Antarktik. Një studim i botuar në revistën shkencore “The Cryosphere” ka zbuluar se ky është skenari më i keq i parashikuar nga Paneli Ndërqeveritar për Ndryshimin e Klimës. Studiuesi Thomas Slater […]

read more

Telefonatat e para mes Merkel dhe Biden, kancelarja fton presidentin amerikan në Gjermani

Kancelarja Merkel dhe Presidenti Biden telefonuan për herë të parë. Radha e telefonatave të Presidentit Biden tërhoqi vëmendjen në Gjermani. Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel e ka ftuar Presidentin amerikan, Joe Biden për një vizitë në Gjermani, sapo këtë ta lejojë situata e pandemisë. Ftesën e bëri të ditur zëdhënësi i qeverisë gjermane, Steffen Seibert, […]

read more

Suedia ndërpret pagesat ndaj Pfizerit për shkak të mosmarrëveshjes për numrin e dozave

Suedia ka ndërprerë pagesat e vaksinave për Pfizer për shkak të një mosmarrëveshjeje mbi numrin e dozave të vaksinave të dorëzuar nga kompania e barnave. Vendi po kërkon sqarime për numrin e dozave që i janë faturuar pasi Pfizer kërkoi gjashtë doza në secilën shishe. Fillimisht u mendua se vetëm pesë doza mund të nxirreshin […]

read more
Pages 176 of 180