Forumi Ekonomik Botëror: Pandemia do të dobësojë stabilitetin e botës në 5-10 vitet e ardhshme

Sipas një raporti të Forumit Ekonomik Botëror (WEF), edhe nëse vaksinimi do të jetë i suksesshëm, pritet që pandemia e koronavirusit të ri (COVID-19) do të rrezikojë ekonominë në 3-5 vitet e ardhshme dhe do të dobësojë stabilitetin gjeopolitik në 5-10 vitet e ardhshme. Në raportin mbi rreziqet globale për vitin 2021, forumi WEF me […]

read more

Mesazhi i Trump ndaj mbështetësve të tij: Kemi bërë një punë të mrekullueshme, ju dua shumë

Presidenti në largim Donald Trump iu ka drejtuar dhe një mesazh mbështetësve të tij gjatë largimit nga Shtëpia e Bardhë. Ai i falënderoi për mbështetjen dhe iu shprehu dashurinë e tij. Nuk munguan falënderimet për mbështetësit e tij, familjen dhe bashkëshorten Melania Trump. “Ju dua shumë, faleminderit shumë. Ju dua vërtetë shumë dhe ua them […]

read more

OBSH: Shpërndarja e pabarabartë e vaksinave do të zgjasë pandeminë

Drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus deklaroi se shpërndarja e pabarabartë e vaksinave antiCOVID-19 midis vendeve të pasura dhe të varfra do të zgjasë pandeminë globale, sipas faqes zyrtare të OBSH-së. Ghebreyesus e konsideroi zhvillimin dhe miratimin e vaksinave të sigurta dhe efektive më pak se një vit pasi koronavirusi […]

read more

Dita e fundit në Shtëpinë e bardhë/ Si po largohet Melania Trump

Melania Trump do të mbahet mend si Zonja e Parë që mbërriti vonë në Shtëpinë e Bardhë dhe u largua herët. Ishte një enigmë 4-vjet më parë, se si Melania Knauss Trump do të sillej si Zonjë e Parë. Askush nuk e dinte se si ish-modelja sllovene e cila u bë gruaja e tretë e […]

read more

Të vaksinuarit kanë reaksione alergjike, epidemiologia kërkon të merren masa urgjente për vaksinën Moderna

Vaksinat anti Covid, të prodhuara nga kompania Moderna kanë ngritur shqetësime në Kaliforni pasi zyrtarët e shëndetësisë thonë se disa persona pësuan reaksione alergjike. Më shumë se 330 mijë doza u shpërndanë në të gjithë shtetin në fillim të këtij muaji. Gjashtë prej tyre kishin nevojë për kujdes mjekësor në San Diego dhe për këtë çështje […]

read more

Serbia bëhet vendi i parë në Europë që përdor vaksinën kineze kundër COVID-19

Serbia është kthyer në vendin e parë të Europës, që ka nisur fushatën e vaksinimit masiv kundër koronavirusit, duke përdorur vaksinën kineze të kompanisë Sinopharm. Zyrtarë shëndetësorë dhe qindra ushtarë pa uniforma kanë pritur në rend për të marrë dozën e parë të kësaj vaksine. Ministri serb i Mbrojtjes, Nebojsha Stefanoviç, ka thënë se ai […]

read more

Erdogan paralajmëron reforma rrënjësore mbi ekonominë dhe ligjet

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, tha se do të prezantohen më shumë “reforma rrënjësore” mbi ekonominë dhe ligjet, raporton Anadolu Agency (AA). Duke folur përmes video-lidhjes në kongreset provinciale të Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AK Parti), presidenti Erdoğan tha: “Kur të vijë koha e duhur, ne do të ndajmë punën që kemi kryer […]

read more

Aksident fatal në Japoni/ Nga stuhia e dëborës përplasen 130 makina

Rreth 134 makina u përfshinë në një aksident në Japoni ditën e sotme, teksa  një stuhi dëbore goditi një pjesë të autostradës. Si pasojë  një person ka humbur jetën dhe  disa të tjerë u plagosën. Stuhia ka prekur një pjesë të autostradës “Tohoku Express” në prefekturën Miyagi rreth mesditës në një gjatësi rreth 1 km. […]

read more

Tjetër tërmet me magnitudë 4.2 godet Turqinë

Një tërmet me magnitudë 4,2 të shkallës rihter ka goditur provincën perëndimore Denizli të Turqisë. Epiqendra e tërmetit ishte në rrethin Acıpayam. Kujtojmë se në muaj tetor të vitit që lamë pas Turqia u godit nga një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.6 ballë, në Izmir, ku 115 persona ndërruan jetë.

read more

Trump heq kufizimet për fluturimet nga zona Schengen, Biden kundërshton: Nuk është koha

Dy ditë para inaugurimit të demokratit Joe Biden si presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara, Presidenti në largim Donald Trump ka vendosur të heqë ndalimin e hyrjes për udhëtarët nga Zona Shengen, Irlanda, si dhe Mbretëria e Bashkuar, e vendosur në pranverë vitin e kaluar. Vendimi është njoftuar nga Shtëpia e Bardhë, e cila […]

read more
Pages 152 of 153