Greqia tronditet nga tërmeti, epiqendër sërish Kreta

Lëkundje sizmike me magnitudë 4.3 të shkallës rihter janë regjistruar mëngjesin e sotëm në Greqi. Epiqendër e tërmetit ka qenë sërish ishulli i Kretës, që prej disa javësh duket se nuk po gjen qetësi. Sipas mediave greke epiqendra ka qenë 42 km në perëndim të Paleochora në prefekturën e Chania në Kretë. Thellësia e tërmetit ishte […]

read more

Ndërron jetë ish-presidenti i Afrikës së Jugut dhe fituesi i Nobelit për Paqen

FW de Klerk, ish presidenti i Afrikës së Jugut dhe një person kyç në tranzicionin e vendit drejt demokracisë, ka ndërruar jetë në moshën 85 vjeçare. Në një deklaratë të shpërndarë nga fondacioni  thuhet se ish-presidenti ka ndërruar jetë në shtëpinë e tij pas betejës me kancerin. “Ish-presidenti FW de Klerk vdiq në shtëpinë e […]

read more

OBSH paralajmëron botën: Vitin e ardhshëm do të ketë mungesë shiringash

Vitin e ardhshëm mund të ketë mungesë të thekuar shiringash, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). Rreth 2 miliardë shiringa do të jetë deficiti si pasojë e pandemisë Covid-19 dhe 7,2 miliardë doza vaksine që janë bërë deri tani në të gjithë botën. Kjo shifër, sipas AFP, është dyfishi i vaksinave që administrohen në një […]

read more

Analiza e DW: Krizë migrantësh në kufijtë e jashtëm të BE

Në kufirin Poloni-Bjellorusi është rritur presioni i ardhjes së migrantëve. Presidentja e Komisionit Europian, von der Leyen ka kërkuar sanksione të reja kundër Bjellorusisë. Ky regjim duhet të ndalë “instrumentalizimin cinik të migrantëve”, për qëllime politike është shprehur Von der Leyen në Bruksel. Ajo kërkoi nga shtete anëtare të BE miratimin e zgjerimit të rregullores së […]

read more

Analiza e DW: Vala e katërt e Covid-19 godet me forcë Evropën

Në valë e re infektimesh është përhapur kudo në Evropë. DW analizon se ka një sërë arsyesh për këtë gjendje, nga skepticizmi tek vaksina, rënia e fuqisë mbrojtëse të saj deri tek moti i ftohtë.  Në shumë vende ende ka shumë skepticizëm ndaj vaksinës, moti i ftohtë i mbyll njerëzit tani më shumë në shtëpi, […]

read more

Zv.ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Escobar në Bosnje: Nuk do të ketë luftë

Zëvendësndihmës-Sekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, njëherësh i dërguari për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, pritet të arrijë më 7 nëntor në Sarajevë, në kohën e rritjes së shqetësimeve se Republika Sërpska mund të shkëputet nga ky vend. Republika Sërpska së bashku me Federatën Myslimane-Kroate janë dy entitetet që përbëjnë Bosnje e Hercegovinën. Organizimi […]

read more

Pfizer prezanton pilulën kundër Covid-19/ Parandalon vdekjen me 89%, ul shtrimet në spital

Pfizer ka thënë se pilula e saj eksperimentale antivirale për COVID-19 ul shkallët e rrezikut të shtrimit në spital dhe vdekjes me gati 90 për qind, ndërsa prodhuesit e barnave garojnë për të prodhuar ilaçe të lehta për t’u përdorur kundër koronavirusit. Gjigandi farmaceutik publikoi të premten rezultatet paraprake të studimit të tij me 775 […]

read more

OKB: Çmimet e ushqimeve, në nivelin më të lartë në 10 vjet. Gjatë vitit të kaluar 30% rritje

Çmimet globale të ushqimeve kanë arritur nivelin më të lartë në më shumë se një dekadë, pasi janë rritur për më shumë se 30 për qind gjatë vitit të kaluar, tha Organizata për Ushqim dhe Bujqësi e Kombeve të Bashkuara (FAO). Sipas saj, në rritjen e çmimeve kanë kontribuar: ndërprerjet e furnizimeve, mbyllja e fabrikave […]

read more

Ilaçi anti-covid, Britania nis menjëherë përdorimin

Pilula e parë, e krijuar për të trajtuar simptomat e sëmundjes COVID-19, është miratuar nga rregullatori i barnave në Britaninë e Madhe. Tableta Molnupiravir do t’u jepet dy herë në ditë pacientëve në rrezik. Në provat klinike, pilula, e krijuar fillimisht për trajtimin e gripit, ka përgjysmuar rrezikun e shtrimit në spital ose të vdekjes. […]

read more

5 milionë viktima nga Covid/ Skenarët e mundshëm të evolucionit pandemik

Bota ka regjistruar mbi 5 milionë viktima nga COVID-19, shifra që sipas ekspertëve besohen të jetë më të larta. Pas këtij kufiri simbolik, ka ende pikëpyetje për vazhdimësinë e pandemisë, përgjigjet e të cilave varen më shumë nga vaksinimi. Ky raport bazohet në të dhënat zyrtare të publikuara nga vendet. Megjithatë, Organizata Botërore e Shëndetësisë […]

read more
Pages 125 of 153