Suedia ndërpret pagesat ndaj Pfizerit për shkak të mosmarrëveshjes për numrin e dozave

Suedia ka ndërprerë pagesat e vaksinave për Pfizer për shkak të një mosmarrëveshjeje mbi numrin e dozave të vaksinave të dorëzuar nga kompania e barnave. Vendi po kërkon sqarime për numrin e dozave që i janë faturuar pasi Pfizer kërkoi gjashtë doza në secilën shishe. Fillimisht u mendua se vetëm pesë doza mund të nxirreshin […]

read more

Greqia dhe Turqia kthehen në tryezën e bisedimeve pas 5 vjetësh, dalin detajet e para nga ky moment

Takimi i delegacioneve Greqi-Turqi, që u rikthyen në tryezën e bisedimeve pas afro 5 vitesh, ka përfunduar pas 3 orësh. Lajmi raportohet nga mediat helene që nuk japin detaje se çfarë kanë diskutuar palët. Pritet që diplomatët grekë të largohen nga Stambolli në orën 15:00 (me orën greke). Mësohet se delegacioni grek drejtohej nga Pavlos […]

read more

Covid-19/ Gjermania vendi i parë në BE që blen ilaçin e antitrupave

Ka disa vaksina kundër Coronës, por shumë pak ilaçe efektive për të sëmurët. Ministri gjerman i Shëndetësisë vendosi tani për blerjen e 200.000 dozave të një ilaçi që duket se ndihmoi edhe ish-presidentin amerikan Trump. Qeveria gjermane ka blerë për Gjermaninë një ilaç të ri kundër Coronës të bazuar mbi antitrupat. “Nga java e ardhshme do […]

read more

VIDEO/ Joe Biden nuk hap dot derën e Shtëpisë së Bardhë

Presidenti i SHBA Joe Biden kaloi një moment të sikletshëm në ditën e inaugurimit. Në një video të postuar nga Dailymail, shihet se Joe Biden hasi një problem të vogël me hapjen e portës së Shtëpisë së Bardhë. Ai provoi ta hapë derën dhe kthen kokën nga familjarët e tjerë, por në këtë moment e […]

read more

Rriten rastet me koronavirusin e ri, Britania e Madhe konsideron mbylljen e plotë të kufinjve

Rritja e rasteve me variantin e ri të COVID-19, ka vënë në alarm autoritet britanike, të cilat po konsiderojnë si masë mbylljen e plotë të kufijve. Ky fakt është bërë i ditur nga ministri i Mjedisit, George Eustice, i cili nuk mohoi raportet se qeveria po konsideronte të jepte 500 paund për njerëzit që rezultojnë […]

read more

$400 miliardë/ Princi saudit do të ndërtojë superqytetin më të avancuar në botë, nga hiçi (VIDEO)

Mohammed bin Salman, princi i kurorës së Arabisë Saudite, ka zbuluar planet për ndërtimin e qytetit “më të avancuari në botë”, një një projekt 400 miliardë dollarësh.  Ky qytet ndër-kufitar që do të ndërtohet në provincën Tabuk në veriperëndim të Arabisë Saudite. Qyteti do të ofrojë tekonologjinë më të avancuar në planet si dhe përdorim falas të […]

read more

Shteti Islamik merr përgjegjësinë për sulmet në Bagdad

Grupi militant Shteti Islamik tha se qëndron pas sulmeve me bomba që kanë tronditur të enjten Bagdadin, duke vrarë së paku 32 persona dhe lënë të plagosur mbi 100. Në shënjestër të sulmit kanë qenë myslimanët shiitë. Sulmet kanë qenë më vdekjeprurëset në kryeqytetin irakian që nga viti 2018. Ato kanë ndodhur në një treg në […]

read more

Republikanët kërkojnë shtyrjen e gjyqit ndaj ish-presidentit Trump

Republikanët në Senatin amerikan të enjten kërkuan që të shtyjnë fillimin e gjyqit kundër ish-presidentit Donald Trump deri në mes të shkurtit, për t’u dhënë kohë avokatëve të tij për të përgatitur një mbrojtje kundër akuzave. Kjo lëvizje erdhi pasi demokratët më herët gjatë ditës thanë se Dhoma e Përfaqësuesve mund të dërgonte që të […]

read more

Fauci rikthehet në Shtëpinë e Bardhë, ja roli që i cakton Biden

Dr. Anthony Fauci është rikthyer në dhomën e konferencave të shtypit në Shtëpinë e Bardhë. Dr. Fauci, eksperti kryesor i sëmundjes infektive në vend, u caktua nga Presidenti Joe Biden me punën e informimit të publikut për zhvillimet e fundit mbi pandeminë e koronavirusit pasi u mënjanua në muajt e fundit nga ish-presidenti Donald Trump. […]

read more

Hollandë/ Miratohet shtetrrethimi kunder Covid-19

Një shumicë e deputetëve holandezë miratuan sot vendosjen e një shterrethimi kundër pandemisë së COVID-19, theksoi qeveria duke shtuar se kjo masë do të hyjë në fuqi të shtunën. Parlamenti miratoi këtë shtetrrethim me kusht që ai të filloi çdo mbrëmje në orën 21:00 ashtu si kërkonte qeveria. Shtetrrethimi përfundon çdo ditë në orën 04:30 […]

read more
Pages 124 of 127