Tërmet me magnitudë 4.2 të shkallës Rihter godet Greqinë

Greqia është goditur nga një  tërmet me madhësi 4.8 i shkallës Rihter dhe për fat të mirë nuk ka pasur dëme në njerëz. Qendra Evropiane e Sizmologjisë raporton se tërmeti e kishte epiqendrën 15 kilometra në jug të qytetit të Aiglo dhe 28 kilometra në juglindje të qytetit të Patras në një thellësi prej 38 […]

read more

Italia miraton përdorimin e vaksinës anti-COVID te grupmoshat mbi 12-vjeç

Italia ka miratuar përdorimin e vaksinës anti-Covid për grupmoshat mbi 12 vjeç. Vendimi erdhi pas miratimit të vaksinës Pfizer nga Agjencia Europiane e Barnave për fëmijët nga 12 deri në 15 vjeç. Pas një fillimi të ngadaltë për shkak të organizimit të dobët dhe mungesës së furnizimit, programi i vaksinimit në Itali është përshpejtuar. Më […]

read more

Shtetet e BE mund të hyjnë në borxhe pa kufi edhe për 2022

Për shkak të krizës së Coronas, rregullat e stabilitetit për vendet anëtare të BE u pezulluan për herë të parë në mars të vitit të kaluar. Kjo situatë nuk do të ndryshojë deri në fund të vitit 2022. Komisioni Evropian dëshiron t’i shfuqizojë rregullat e deficitit dhe borxheve për vendet anëtare të BE edhe në […]

read more

Vaksina e tretë ruse CoviVac, 80% efektive kundër Covid-19

Vaksina e tretë ruse kundër COVID-19, CoviVac, është më shumë se 80% efektive sipas të dhënave paraprake. Qendra Chumakov mund të prodhojë gjashtë herë më shumë se 10 milion doza, që kishte planifikuar më parë gjatë këtij viti. Kjo është vaksina e tretë që Rusia ka aprovuar në vend. Rusia ka raportuar 5,081,417 raste dhe […]

read more

Biden në Ditën e të Rënëve: Demokracia në rrezik në mbarë botën

“Demokracia është në rrezik, si në Amerikë edhe në mbarë botën”, tha Presidenti Joe Biden gjatë fjalimit me rastin e Ditës Përkujtimore të të rënëve në SHBA. Kreu i Shtëpisë së Bardhë i bëri thirrje medias të punojë për të përcjellë të vërtetën, bazuar tek faktet dhe jo propaganda. Shtetet e Bashkuara shënojnë Ditën e […]

read more

Një variant i ri i Covid-19 konfirmohet në Vietnam, shpërndahet shpejt

Zyrtarët shëndetësorë në Vietnam kanë thënë se kanë identifikuar një variant të ri të koronavirusit, që është me orgjinë të përzier mes variantit britanik dhe atij indian, dhe është i transmetueshëm në ajër. Ministri i Shëndetësisë në këtë shtet Nguyen Thanh Long ka thënë më 29 maj se virusi është vërejtur te pacientët lokalë. “Ministria […]

read more

Biden: SHBA do të publikojë gjetjet mbi origjinën e koronavirusit

SHBA do të publikojë rezultatet e hetimeve mbi origjinën e koronavirusit që ka shkaktuar një pandemi dërrmuese dhe ka lënë të vdekur milliona njerëz në botë. Para se të hipte në avionin presidencial për t’u nisur për në Klivland të Ohajos, Presidenti Biden u tha gazetarëve të enjten se do t’i bënte publike rezultatet e […]

read more

Më i madh se Statuja e Lirisë/ Një asteroid mund të hyjë në orbitën e tokës

NASA është duke mbajtur nën vëzhgim një asteroid me përmasa më të mëdha se Statuja e Lirisë që do të kalojë pranë planetit tonë këtë javë. Qendra e Studimeve të Objekteve të Tokës së Afërt të agjencisë hapësinore konfirmoi shkëmbin hapësinor në faqen zyrtare të internetit. Sipas Agjencisë Evropiane të Hapësirës, ​​ai u zbulua më 3 […]

read more

Aksidenti tragjik me teleferik në Itali/ Arrestohen 3 persona

Tre persona janë arrestuar pas aksidentit të rëndë me teleferik në Itali. Sipas medieve italiane, mes të arrestuarve janë edhe shefi dhe inxhinieri i kompanisë Ferrovie del Mottarone, që operonte teleferikun. Mediat thonë se po hetohet për vrasje për shkak të neglizhencës. Të dielën, kabina e një teleferiku që lidhte qytetin e Streza, në brigjet […]

read more

Pfizer kërkon miratim për aplikimin e vaksinës tek fëmijët

Pfizer ka kërkuar miratimin për të administruar vaksinën anti-Covid tek fëmijët e moshës 12 dhe 15-vjeç. “Ne presim që deri në fund të muajit EMA të japë vendimin e saj për këtë kërkesë”, kështu është shprehur presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen. Ajo gjithashtu theksoi se deri tani rezultatet e testit kanë qenë shumë […]

read more
Pages 111 of 127