Serbia bëhet vendi i parë në Europë që përdor vaksinën kineze kundër COVID-19

Serbia është kthyer në vendin e parë të Europës, që ka nisur fushatën e vaksinimit masiv kundër koronavirusit, duke përdorur vaksinën kineze të kompanisë Sinopharm. Zyrtarë shëndetësorë dhe qindra ushtarë pa uniforma kanë pritur në rend për të marrë dozën e parë të kësaj vaksine. Ministri serb i Mbrojtjes, Nebojsha Stefanoviç, ka thënë se ai […]

read more

Erdogan paralajmëron reforma rrënjësore mbi ekonominë dhe ligjet

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, tha se do të prezantohen më shumë “reforma rrënjësore” mbi ekonominë dhe ligjet, raporton Anadolu Agency (AA). Duke folur përmes video-lidhjes në kongreset provinciale të Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AK Parti), presidenti Erdoğan tha: “Kur të vijë koha e duhur, ne do të ndajmë punën që kemi kryer […]

read more

Aksident fatal në Japoni/ Nga stuhia e dëborës përplasen 130 makina

Rreth 134 makina u përfshinë në një aksident në Japoni ditën e sotme, teksa  një stuhi dëbore goditi një pjesë të autostradës. Si pasojë  një person ka humbur jetën dhe  disa të tjerë u plagosën. Stuhia ka prekur një pjesë të autostradës “Tohoku Express” në prefekturën Miyagi rreth mesditës në një gjatësi rreth 1 km. […]

read more

Tjetër tërmet me magnitudë 4.2 godet Turqinë

Një tërmet me magnitudë 4,2 të shkallës rihter ka goditur provincën perëndimore Denizli të Turqisë. Epiqendra e tërmetit ishte në rrethin Acıpayam. Kujtojmë se në muaj tetor të vitit që lamë pas Turqia u godit nga një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.6 ballë, në Izmir, ku 115 persona ndërruan jetë.

read more

Trump heq kufizimet për fluturimet nga zona Schengen, Biden kundërshton: Nuk është koha

Dy ditë para inaugurimit të demokratit Joe Biden si presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara, Presidenti në largim Donald Trump ka vendosur të heqë ndalimin e hyrjes për udhëtarët nga Zona Shengen, Irlanda, si dhe Mbretëria e Bashkuar, e vendosur në pranverë vitin e kaluar. Vendimi është njoftuar nga Shtëpia e Bardhë, e cila […]

read more

Shpërndarja e vaksinave/ OBSH: Bota është në prag të një dështimi katastrofik moral

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë tha, të hënën, se bota ishte në prag të një “dështimi katastrofik moral” për sa i përket shpërndarjes së vaksinave COVID-19, duke u kërkuar vendeve dhe prodhuesve të shpërndajnë dozat në mënyrë të drejtë në të gjithë botën. Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha se perspektivat […]

read more

Itali/ Qeveria e Conte përballet me dy votëbesime

E ardhmja politike e kryeministrit italian Giuseppe Conte është në rrezik, ndërsa ai përballet sot me një votëbesim pas prishjes së aleancave qeverisëse, siç raporton Ansa. Nëse ai i mbijeton votës, pengesa tjetër e pret atë të martën: një tjetër votim në Senat. 56-vjeçari Conte ka nevojë për miratim nga të dy dhomat për të kaluar […]

read more

Me më shumë se 500 plumba i armatosur, arrestohet një person në Kapitol

Një person është arrestuar në Kapitol, pasi ishte i armatosur me më shumë se 500 plumba. Autoritetet amerikane janë në gatishmëri disa ditë para betimit të Joe Biden, ndëras demonstrata janë planifikuar në të gjitha shtetet amerikane nga mbështetësit e Donald Trump. Mediat e huaja raportojnë se personi i armatosur rëndë, u arrestua në Uashington […]

read more

23 njerëz humbën jetën pasi morën vaksinën kundër COVID-19 në Norvegji

Njëzet e tre njerëz vdiqën në Norvegji brenda disa ditëve nga marrja e dozës së tyre të parë të vaksinës Pfizer Covid-19 me 13 nga ato vdekje që lidheshin me sa duket me efektet anësore raportoi New York Post duke cituar zyrtarët shëndetësorë. Të 13 ishin pacientë në shtëpi pleqsh dhe të paktën 80 vjeç. […]

read more

OBSH: Të mos vendoset kushti për “pasaportë vaksine” në udhëtimet ndërkombëtare

Komiteti i Situatave Emergjente të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) rekomandoi që për shkak të koronavirusit të vazhdojë “situata emergjente globale” dhe të mos vendoset kushti për “certifikatë vaksinimi” në udhëtimet ndërkombëtare. Drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, zhvilloi një konferencë për media nëpërmjet video-konferencës në qendrën e organizatës në Gjenevë. Ai bëri […]

read more
Pages 109 of 110