Përmbytjet në Gjermani një “katastrofë historike”/ Mbi 170 viktima dhe 1.3 miliardë euro dëme

Hekurudhat gjermane flasin për katastrofën historike të shkaktuar nga përmbytjet – Dëmet arrijnë 1.3 miliardë euro Dëmii i shkaktuar nga nga përmbytjet vdekjeprurëse është konsideruar si një si një katastrofë historike . Sipas të dhënave, linjat e gjata 600 km, 50 ura, 180 kalime, tubacione dhe sinjalizimi u shkatërruan. Janë shkaktuar humbje prej rreth 1.3 […]

read more

Turqia goditet nga moti i keq/ Zona të tëra nën ujë, dhjetëra persona të zhdukur (FOTO)

Turqia është perfshirë ditët e fundit nga moti i keq që ka shkaktuar përmbytjen e disa rajoneve. Reshjet e mëdha të ditëve të fundit, bënë që rrëshqitjet e tokës me ton baltë dhe ujë të mbulonin gjithçka në rrugën e tyre. Përveç Rizunda, moti i keq goditi edhe qytetin e Artvin, Ardaon Bizantin, afër kufirit […]

read more

‘Bregu i Vdekjes’ në Spanjë ka një peisazh qetësues (FOTOT)

Bregu i Vdekjes është emëruar me vend, duke qenë se është si versioni i Atlantikut Lindor të Trekëndëshit Bermuda. Që nga shekulli i 14-të, të dhënat kanë dokumentuar fundosjen e më shumë se 600 anijeve disa u zhdukën pa lënë gjurmë, që morën mijëra jetë njerëzish. Nuk është çudi, duke marrë parasysh përzierjen e veçantë […]

read more

OBSH paralajmëron se ndikimi i pandemisë në shëndetin mendor do të jetë afatgjatë

Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi ndikimi i pandemisë në shëndetin mendor do të jetë afatgjatë. Ekspertët e OBSH bënë thirrje për forcim të shërbimeve për shëndetin mendor dhe përmirësim të qasjes në shërbime të kujdesit përmes teknologjisë. Ata po ashtu kanë kërkuar mbështetje psikologjike më të mirë në shkolla, universitete, vendet e  punës dhe për […]

read more

Analiza e DW: Sa është fatura e përmbytjeve të shekullit në Gjermani

Ka shtëpi në Ahr ose Eifel që janë zhdukur plotësisht. Janë marrë me vete nga uji. Pak nga pak është duke u parë sa prej këtyre shtëpive janë zhdukur dhe sa ekzistojnë ende po janë shkatërruar deri në themel. Dhe çfarë kanë shtëpitë brenda. Në vendin e quajtur Ahrweiler, ujërat e përmbytjes morën me vete […]

read more

Njeriu më i pasur i botës, Jeff Bezos bën histori. Shkon me raketën e tij në hapësirë (VIDEO)

Njeriu më i pasur i planetit, Jeff Bezos ka përfunduar fluturimin 11 minutësh në hapësirë këtë të martë, me raketën e tij të quajtur “New Shepard”. Bezos shoqërohej nga vëllai i tij, Mark, një pilote 82-vjeçare, Wally Funk, dhe një student 18-vjeçar, Oliver Daemen. Në video shihet momenti historik kur multimiliarderi, vëllai i tij, dhe dy […]

read more

Eksperti: Adoleshentët duhet të vaksinohen, edhe ata janë në rrezik

Vaksinimi  i popullatës është objektiv për qeveritë si mënyra e vetme për të ndaluar përhapjen e mëtejshme të pandemisë. Ndërkohë, ajo që vihet në diskutim është edhe vaksinimi i adoleshentëve. Theoklis Zaoutis, profesor i Pediatrisë dhe Epidemiologjisë në Greqi e ka cilësuar si të përshtypje të gabuar atë që është thënë vazhdimisht se nuk ka […]

read more

Përmbytjet në Gjermani, shkon në 163 numri i viktimave

Ka shkuar në 163 numri i viktimave dhe 749 numri i të plagosurve nga përmbytjet në Gjermaninë Perëndimore. Mediat bëjnë me dije se në Rheinland-Pfalz, në rrethin Ahrweiler, si pasojë e  përmbytjeve kanë humbur jetën 117 persona ndërsa në Nordrhein-Westfalen të vdekurit janë 45, ndërsa një viktimë llogaritet në Bavari në rrethin Berchtesgaden. Ndërkohë për […]

read more

Përmbytjet në Gjermani, 133 jetë të humbura

Ka shkuar në 133 numri i viktimave nga ajo që konsiderohet përmbytja e shekullit në Gjermani. Sipas policisë 43 njerëz vdiqën në Nordrhein-Westfalen dhe 90 në Rheinland-Pfalz. Situata në Erftstadt-Blessem pranë Këlnit u përkeqësua në mënyrë dramatike të premten. Rritet frika për viktima të tjera. Administratori i Qarkut Frank Rock (CDU) tha se rryma erdhi […]

read more

Lind foshnja me tre koka, pelegrinazhe pa fund në Indi (foto)

Një foshnjë e lindur me tre kokë në Indi thuhet është bërë objek pelegrinazhi që kur u njoftua lindja e saj në Uttar Pradesh më 12 Korrik. Nëna me emrin Ragini ka kaluar një shtatzëni normale dhe të shëndetshme dhe lindja e fëmijës me tre koka e ka tronditur. Fotografitë tregojnë njerëzit që rregullojnë foshnjën […]

read more
Pages 1 of 20