Atentat ndaj Zoran Zaev, Shërbimet Sekrete të Greqisë ndërhyjnë në kohë

Shërbimet Sekrete të Greqisë kanë shmangur një atentat ndaj kryeministrit maqedonas, Zoran Zaev. Vetëm pak muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës nga Aleksis Tsipras dhe Zoran Zaev, Shërbimet Sekrete të Greqisë i kanë shpëtuar jetën kryeministrit të Maqedonisë së Veriut pasi kanë zbuluar një tentativë për ekzekutimin e tij. Lajmin në fjale e ka […]

read more

OKB: Globi drejt katastrofës nga ngrohja globale

Sipas një raporti të ri të OKB-së për klimën, bota ndodhet drejt një “rruge katrastrofale“. Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Guterres, thotë se nga ngrohja globale kërcënon një “humbje masive e jetëve të njerëzve.“ Bashkësia ndërkombëtare me shumë gjasa nuk e arrin dot objektivin për kufizimin e ngrohjes globale deri në 1,5 gradë Celcius. Një […]

read more

DW: Merkel më e preferuar se Macroni për të drejtuar Evropën

Mijëra qytetarë të BE e vlerësojnë Gjermaninë si përfaqësuese të besueshme të interesave të tyre. Evropianët, madje edhe francezët do ta preferonin Merkelin si lidere përpara presidentit Macron, shkruan Auron Dodi. Kandidatët për kancelarë në zgjedhjet parlamentare në Gjermani mund të ëndërrojnë për kuotat e mbështetjes të kancelares Merkel. Në fund të 16 vjetëve qeverisje […]

read more

Irani miraton vaksinën Johnson&Johnson

Autoritetet në Teheran miratuan përdorimin e vaksinës Johnson&Johnson kundër koronavirusit, të prodhuar nga gjiganti farmaceutik amerikan me të njëjtin emër. “Vaksina Johnson&Johnson, qe jepet me një dozë, u miratua”, tha udhëheqësi i Administratës iraniane të Ushqimit dhe Barnave, Mohammad Reza Shanehsaz. Ai tha se edhe vaksina ruse Sputnik Light, që po ashtu jepet me një […]

read more

SHBA vijon evakuimet nga Afganistani edhe pas 31 gushtit, largohen dhjetëra shtetas amerikanë

Pas 31 gushtit, Shtetet e Bashkuara kanë lehtësuar largimin nga Afganistani të të paktën 36 qytetarëve amerikanë dhe të paktën 24 personave me lejeqëndrimi të përhershme në SHBA përmes fluturimeve çarter dhe rrugëve tokësore, tha të mërkurën Departamenti i Shtetit. Shtetet e Bashkuara tërhoqën trupat e tyre nga Afganistani në fund të gushtit, duke i […]

read more

Koreja e Jugut gjobit me 177 milionë dollarë Google

Autoritetet e Koresë së Jugut kanë gjobitur me 176.64 milion dollarë (rreth 150 milion euro) Google, nën akuzën e abuzimit me pozicionin e saj dominues në treg. Komisioni i Tregtisë së Panairit të Koresë (KFTC) ka nisur një hetim ndaj Google, pas akuzave se prodhuesit vendorë të telefonave celularë janë parandaluar të përdorin sisteme të […]

read more

OBSH thirrje sërish vendeve të pasura: Moratorium për dozat e treta të vaksinave deri në 2022

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka bërë edhe një herë thirrje për mos aplikimin e dozave të treta të koronavirusit deri për të paktën një vit. Agjencia e OKB vuri edhe një herë në dukje se miliona qytetarë në të gjithë botën nuk kanë marrë ende as dozën e parë. Drejtuesi i përgjithshëm Tedros Adhanom Ghebreyesus […]

read more

Tërmet i fortë në Turqi, mësohet epiqendra

Një tërmet me magnitudë 4.5 të shkallës Rihter goditi pak më parë Turqinë. Instituti i Sizmiologjisë në Stamboll raporton se tërmeti kishte si epiqendër zonën e Antaljas në jug-perëndim të Turqisë. Lëkundjet sapo kanë ndodhur dhe autoritetet janë duke bërë vlerësimin e dëmeve. E njëjta zonë u trondit nga një tjetër tërmet me magnitudë 3.9 të shkallës […]

read more

Dozat përforcuese të vaksinës Pfizer/BioNTech së shpejti në SHBA

Eksperti kryesor i Qeverisë amerikane për sëmundjet infektive tha se rregullatorët amerikanë pritet që së shpejti të japin leje për dhënien e dozave përforcuese të vaksinës Pfizer/BioNTech kundër koronavirusit. Dr Anthony Fauci tha se shpërndarja e dozave përforcuese të vaksinës Pfizer/BioNTech mund të fillojë këtë muaj, ndërsa miratimi dhe shpërndarja e dozave përforcuese të vaksinës […]

read more

SHBA-ja do të investojë afro 3 miliardë dollarë në vaksina

Shtetet e Bashkuara do të investojnë afro 3 miliardë dollarë në zinxhirin e vaksinave kundër koronavirusit. Paratë shtesë, të cilat do të shpërndahen në javët e ardhshme, do të fokusohen në kompanitë që japin kontribute për prodhimin e vaksinave, si dhe në firmat që mbushin dhe paketojnë vaksinat, tha këshilltari i Shtëpisë së Bardhë për […]

read more
Pages 1 of 24